Délvidék Kiemelt 

Pénteken avatják Bíró Károly köztéri szobrát Szabadkán

Pénteken, vagyis a trianoni gyásznapon kerül felavatásra Szabadka legszűkebb központjában Bíró Károly, a város egykori polgármesterének teljesalakos köztéri szobra.

Bíró Károly a mai szecessziós Szabadka képének egyik legnagyobb támogatója és a város polgármesteri posztját második leghosszabb ideig betöltő politikusa volt, ami lehetett volna hosszabb is ha nem jön az impériumváltás 1918-ban.

Bíró szobra egyfajta kompenzációként készülhetett el, hiszen 2 éve, pontosan egy héttel a trianoni békediktátum 100. évfordulója előtt  a szabadkai városi képviselő-testület haladó-VMSZ-es tagjai is megszavazták, hogy szobrot állítsanak a Délvidéket elfoglaló Karađorđević Péter királynak, amelyre 40 540 000 dinárt vagyis kb. 344 ezer eurót! szántak a városi költségvetésből. 

A döntés szerint a hatalmas Karađorđević -szobor a Jadran mozi előtt kap helyet, és csak a talapzata 5 méter magas lesz, amely gránitból fog készülni. A szoborállítást Szabadka Város költségvetéséből fogják finanszírozni, tehát a szabadkai magyar adófizetők pénzét is ráköltik.

A „kölcsönösség“ jegyében kapják a magyarok a Bíró Károlyt megformáló szobrot.

Ráadásul Szabadka Város a költségvetésből – nesze neked egyenjogúság és kölcsönösség! – egy dinárt sem adott a Péter-szobornál sokkal-sokkal szerényebb, olcsóbb és kisebb, talapzat nélküli Bíró-szobor elkészítésének költségére, amelyet a VMSZ-es Bíró Károly Alapítvány önerőből kényszerült megoldani, feltehetőleg magyar állami támogatásból.

Bíró Károly kiemelkedő alakját és tetteinek nagyságát az sem képes elhomályosítani, hogy emlékezetére mostanában a Vajdasági Magyar Szövetség is rátenyerelt. Pásztor István sokáig Bíró Károly nevű álporofilt használt a Facebookon, míg a Bíró Károly Alapítványnak is a VMSZ vezetője, az elnöke.

Kép: SUBOTICA.com

Hasonló bejegyzések