Letisztul, mégis látványos: japán stílusú lakberendezés
Imádsz a földön ülve enni? Akkor a japán stílus a te asztalod. Persze nem merül ki ennyiben a japán lakberendezés, bár tény, hogy ha erre a stílusra gondolunk, akkor elsőként a hatalmas letisztult tér, a minimalista dizájn és a hihetetlenül alacsony asztalok és a mellettük heverő kerek ülőpárnák jutnak eszünkbe. Az otthonokba is átültetett nyugalom és harmónia gyökere valahol a szigetország történelmében keresendő. Egészen a 19. századik ugyanis elszigetelve éltek minden más területtől, majd, amikor megnyíltak az ország kapui egy elvarázsolt világ tárult a nyugati emberek elé. Kevesen tudják, de az ekkor megismert japán stílusú lakberendezés később a minimalista és a Bauhaus dizájn ihletadója volt.
A kevesebb néha több…
A japán stílusú lakberendezés nem ismeri a zsúfoltságot, tágas terekkel és minimalista megjelenéssel dolgozik. A letisztult formák mellett a hagyományos, praktikus bútorok, lágy, kellemesen tompított árnyalatok és matt, többnyire természetes hatású felületek jellemzik. Szembetűnő a szellősség, és a jellemzően kevés dísztárgy jelenléte. Nem halmoznak fel és helyeznek ki felesleges tárgyakat. A stílus leginkább azoknak ajánlott, akik könnyen tartanak rendet, hiszen nem csak a dísztárgyak, de a szedett-vedett ruhák elől hagyása sem jellemző rá. Szülőhazájához méltóan rend uralkodik a japán jelleggel ellátott lakásokban.
Így rendezd be az otthonodat a japán stílus jegyében
Hálószoba
Ma már a japánok is többnyire ágyban alszanak, azonban a klasszikus alvóhelyük a tatami volt. Ami egy úgynevezett padlógyékény, mely gyékényből, hajdina-pelyvából és rizsszalmából készül. Könnyen kezelhető, kényelmes alvóhely, és bármikor összetekerhető. Éppen ezért is szerették annyira, hiszen egy pillanat alatt nappalit lehetett a hálóból varázsolni. Manapság már szinte csak a gyerekszobákban található ilyen, hogy nappal legyen tér a kicsiknek játszani, éjjel pedig könnyedén elővehető legyen az alvóhely. A felnőttek többnyire már ágyakban alszanak, bár abból is az alacsonyabb típusúakat kedvelik a mai napig.
Fürdőszoba
A japán stílusú bútorok jellemzően fából készülnek, ami a fürdőben is visszaköszön – legalábbis, ami a hatást illeti. Japánban a fürdőhelyiségeknek kiemelt szerepe van, ugyanis nem csupán a megtisztulást, de az igazi kikapcsolódást is jelenti számukra. Gyakori, hogy a kád mellett egy zuhanyzó is beépítésre kerül. Még a kád a lazítás színhelye, addig a tusoló az igazi tisztálkodásé. Lehetőség szerint a fürdő is nagy, tágas teret kap sok fénnyel és növénnyel. Kellemes harmóniával teli helyiséget kell elképzelni, ahol valóban érezni a japán stílus alapjául szolgáló zen hatást. Egy japán fürdőben igazi felüdülés a tisztálkodás.
Előtér
A japán stílusú ház előtere jellemzően süllyesztett, alacsonyabb szinten helyezkedik el egy-két lépcsőfokkal, mint a lakás többi része, illetve kő borítást kap. Itt kell lehúzni a cipőket és átvenni a papucsokat, melyekkel beléphetünk a lakás többi részébe. A cipő levételét és a papucs használatát igen komoly szabályok kötik a japán szokások szerint, ugyanis nem léphetünk olyan területre, ahol szőnyeg van papuccsal sem. A wc-ben pedig egy külön csak erre használt papucsot kell felhúzni, mivel a wc egy tisztátalan hely.
Persze ahhoz, hogy japán stílust teremtsünk az otthonunkban nem kell átépítenünk az előteret, és egybenyitnunk a helyiségeket, elegendő néhány alapelvet előtérbe helyezni és a nyílt minimalista terekre koncentrálni. Jól jön, ha van a lakásban egy-két beépített szekrény, illetve fel tudunk szerelni tolóajtókat, ezzel is növelhetjük a teret és a stílus maga is kedveli az ilyen típusú ajtókat. A shoji a japánok jellegzetes tolóajtója rendszerint fa kerettel kifeszített rizspapír mely remekül átereszti a fényt, ugyanakkor nem látszik át. A stílus közkedvelt a kisebb lakásban élők körében, hiszen a minimalista megjelenéssel növelhetők a terek.