Egyéb 

Hogyan indíts saját blogot?

Míg régen a megfelelő felület megtalálása volt a kihívás, addig ma a lehetőségek közti választás okozhatja a nehézséget. Ebből a bejegyzésből megtudhatod, hogyan választhatsz megfelelő szoftvert, hogy még egyszerűbb legyen az indulás.

Míg régen a megfelelő felület megtalálása volt a kihívás, addig ma a lehetőségek közti választás okozhatja a nehézséget. Ebből a bejegyzésből megtudhatod, hogyan választhatsz megfelelő szoftvert, hogy még egyszerűbb legyen az indulás.

Alapjaiban véve két különböző weboldal típus közül választhatsz, ha blogot szeretnél indítani. Vannak az úgynevezett, kifejezetten írásra kihegyezett blog platformok, míg a másik kategória a tartalomkezelő rendszereket foglalja magában. Kezdjük az ismerkedést az előbbivel!

A blog platformok kifejezetten azért jöttek létre, hogy megkönnyítsék azok dolgát akik belefognának az írásba és lehetőleg minél kevesebb technikai teendővel vesződnének. Közös jellemzőjük, hogy harmadik fél tulajdonában vannak és aki regisztrál, az gyakorlatilag egy bérlő lesz. Cserébe egy azonnal használható felületet kapsz, szóval a regisztráció és néhány alap beállítás megadását követően már bele is kezdhetsz az első bejegyzésed elkészítésébe. Másik közös jellemzőjük, hogy ingyenesek. Nem kell tárhelyet, domaint vásárolnod, nincs havidíj.

Természetesen nem csak előnyökkel rendelkeznek. A legnagyobb hátulütő, hogy más weboldalát használod, így mindig ki leszel szolgáltatva a platform üzemeltetőjének, a legtöbb helyen a tartalom sem egészében a tied. Ezen kívül elég alacsony funkcionalitással rendelkeznek ezek a felületek, néhány beállításon kívül, nem sok testreszabási lehetőséget fogsz találni.

Összességében egy blog platformot választva sokkal könnyebben elindulhatsz, viszont hosszú távon közel sem biztos, hogy ez a legjobb választás. Ha letesztelnéd, hogy ez az egész neked való-e, vagy egyszerűen csak írnál, akkor megfelelő választás lehet egy ilyen rendszer. Magyarországon a legnépszerűbb blog felületek a Blog.hu, valamint a Reblog.hu. Külföldi szolgáltatók közül a Medium.com, a Blogger.com és a WordPress.com a legismertebb.

A másik népszerű opció egy szimpatikus tartalomkezelő rendszer kiválasztása. Itt épp ellentétes eredményt érhetsz el, ugyanis egy kissé komplikáltabb az indulás, viszont cserébe a saját magad ura lehetsz és jóval több lehetőséget kapsz, évente mindössze néhány ezer forintért. Szóval ismerjük meg a tartalomkezelő rendszereket is.

Ha nagyon szigorúan vesszük a kategorizálást, akkor a fentebb felsoroltakat is tartalomkezelőknek nevezhetjük, de egy igazi tartalomkezelő szoftverhez képest gyerekcipőben járnak. De mit is tud egy tartalomkezelő? Egy ilyen rendszert használva bármiféle programozói tudás nélkül is elindíthatsz egy weboldalt és módosíthatod a tartalmát kedved szerint. Szóval elindíthatsz egy saját blogot, olyan megjelenéssel amilyennel csak szeretnéd és külső segítség nélkül elkészítheted a bejegyzéseid.

Természetesen itt is vannak hátrányok. Manapság a blogok és weboldalak készítésnek költségei már egészen alacsonyak a néhány évvel ezelőtti helyzethez képest, de így is felmerül a domain és tárhely évi néhány ezer forintos díja, illetve a tanulásra szánt idő, ugyanis több a lehetőség és ha ki akarod ezeket aknázni, akkor részletesebben meg kell ismerkedned az adott rendszerrel, főleg ha később továbblépnél, monetizálnád a tartalmaidat és egy üzleti weboldalt építenél a blogodra.

Itt az igazi kihívás a szoftver telepítése egy saját tárhelyre, de a komolyabban vehető szolgáltatók mind rendelkeznek előre telepített opciókkal és ha hosszútávon gondolkodsz, akkor ez igazán kis ár azért, hogy már a kezdetektől egy sokkal több lehetőséget tartogató rendszerrel dolgozhass.

Saját blog indításához én leginkább a WordPress.org-ról letölthető WordPress nevű szoftvert szoktam ajánlani. Percek alatt telepíthető és rengeteg sablont, kiegészítőt beszerezhetsz hozzá, teljesen ingyen.

Hasonló bejegyzések