Így találod meg az ideális párátlanító gépet
Mekkora a páratartalom az egyes épületekben? A válasz nemcsak élettani szempontból fontos, hanem a falak és a bútorok megóvása miatt is. Ezúttal tippekkel, tanácsokkal segítünk, hogy gyorsan rátalálj a tökéletes párátlanító gépre.
A párátlanító gépek alapvető paraméterei
Mi alapján döntsd el, hogy egy készülék megfelelő-e számodra? Először a műszaki adatait kell górcső alá venned. A paraméterek sokatmondóak lesznek, ha van összehasonlítási alapod, azaz ha tisztában vagy vele, hogy pontosan mit is keresel.
Az egyik fontos adat a kapacitás, ami megmutatja, hogy a készülék adott idő alatt mennyi nedvességet tud kivonni a levegőből. Jellemzően a levegőkeringetéssel kapcsolatos adatok is rendelkezésre állnak. A gyártók száraz, illetve nedves levegőre vonatkoztatva is megadják őket, ebből pedig láthatod, hogy a párátlanítód mennyi idő alatt tudja teljesen átszűrni a helyiség légterét.
A teljesítménynek különösen nagy jelentősége van, ez dönti el, hogy a berendezés mekkora térfogatú szobához használható. Ez egy maximális érték szokott lenni. Lehetőség szerint inkább magasabb teljesítményű modellt válassz, így biztosra tudsz menni.
Amit feltétlenül érdemes átgondolni
A megfelelő párátlanító kiválasztásához tudnod kell néhány dolgot. A magas páratartalom állandó vagy csak időszakos probléma? Állandó páraterhelés esetén teljesen más készüléket kell választani, mint az alkalmanként felmerülő probléma esetén.
Az is lényeges kérdés, hogy milyen gyorsan kell kezelni a helyzetet? Gyorsan kell párátlanítani a helyiséget vagy a fokozatos páraelszívás a jó megoldás? E tekintetben sokat nyom a latba az adott helyiség alapterülete is.
Ma már a speciális feladatokra is találunk megbízható berendezést az Állványbázis.hu párátlanítói között. Ott vannak például a ruhaszárító üzemmóddal rendelkező típusok. Ezek a gépek semlegesítik a vizes ruhákból származó nedvességet, így azok sokkal gyorsabban megszáradnak, a szobát pedig megkíméljük a plusz páraterheléstől.
A párátlanítók típusai
Működési elv szerint a készülékeket két csoportra oszthatjuk, a kompressziós és az adszorpciós párátlanítókra. A nevüket talán sosem fogod megjegyezni, a köztük lévő különbséget viszont érdemes megérteni.
A kompressziós típusok a hűtőgéphez hasonlóan működnek. A készüléken áthalad a szoba levegője, közben pedig a hideg alkatrészeken lecsapódik a pára. Az adszorpciós változatok extrém körülményekre lettek kifejlesztve, ezek nagyon alacsony és magas hőmérsékleten is hatékonyan működnek.
Láthatod, hogy sokféle megoldás közül választhatsz, ha napirendre kerülne a párátlanítás. Ne hamarkodd el a döntést, egy lassabb, de biztos választás hosszú távon sokkal előnyösebb, mintha gyorsan böknél rá valamelyik gépre.