A szerbiai szakszervezetek kétharmada az állam és a munkaadók ellenőrzése alatt áll
A dolgozók egyre kevésbé számíthatnak az egyébként őket képviselni hivatott szakszervezetekre, mert azok inkább a befektetők és a kormány érdekeit tartják szem előtt – írja a Danas napilap.
A munkások érdekeit védő szakszervezetek már nem úgy működnek, mint korábban, szinte már több tíz éve nem volt ún. „általános sztrájk”, csak az elégedetlenség esetleges közvélemény elé tárása.
Egyre kevesebb a független szakszervezet, illetve egyre több azok száma, amelyek az államtól függnek, vagy azok érdekeit tartják szem előtt
– írja a lap.
„Nyílt titok, hogy például a rendőrminiszternek saját szakszervezete van, amit ő ugyan tagadhat, de mi a gyakorlatból tudjuk igenis létezik, ezt pedig az polgárokra való nyomásgyakorlással, vagy privilégiumok felajánlásával érik el” – közölte Ranka Savić, a szabad és független szakszervezetek egyesületének elnöke.
– A helyzet nehéz, azoknak, akik a dolgozók jogaiért harcolnak, valójában az állammal és a munkadóval kell megküzdeniük – hangsúlyozta Savić.
Tény, hogy egyre több az olyan szakszervezet, amelyet az állam úgymond megvásárolt, és a saját szolgálatába állította. Mindez persze még nehezebb helyzetbe a dolgozókat, mert nincs aki képviselné őket.
(Danas nyomán)