Ingatlan adásvételi szerződés foglalóval – kell az ügyvéd!
A házassághoz hasonlóan az ingatlanvásárlás egyrészről szerelem, másrészről pedig jogi ügylet.
Amikor úgy érzi, hogy készen áll a lakásvásárlásra, fontos, hogy tisztában legyen vele, a szóbeli ígéretek jogilag bizony nem érvényesíthetőek az ingatlanértékesítés során, így itt az ideje annak is, hogy felvegye a kapcsolatot egy jogi képviselővel. Megenged egy ajánlást? A Bacskó Ügyvéd Iroda ingatlan adásvételi szerződések kapcsán is szakértelemmel és szívesen áll a rendelkezésére!
Tényleg fontos ez a jogász dolog?
Határozottan! Ne feledkezzünk meg róla, hogy az ingatlan adásvételének hivatalos része jogszabályban előírt tartalmi és formai elemek egységéből áll össze, így akár egy vessző elhagyása miatt is komoly bonyodalmakba sodródhatunk. Bár az ügyvéd megválasztása viszonylag egyszerű ügyletnek tűnik, ez az egyik kulcsfontosságú lépés egy ingatlan adásvétele kapcsán. Pontosan ezért, fordítson kellő figyelmet a döntésre! Vegye számításba, hogy kifejezetten csak az ingatlanjogban jártas szakjogászok között keresgéljen. Ne felejtse el, hogy az ügyvédi munka alapja a részletekbe menő precizitás, így ha nem tapasztal kellő figyelmet, folytassa tovább a keresést. Tartsa szem előtt azt is, hogy a szimpátia és az egy hullámhossz ebben a vonatkozásban is alapvető fontosságú.
És akkor hogy is van ez a foglalókérdés?
A foglaló a polgári törvénykönyv rendszabályában a szerződést biztosító kötelezettségként jelenik meg, a szerződés megkötésekor, a kötelezettségvállalás jeléül. Természetesen a foglaló átadásának tényét javasolt írásban rögzíteni, hogy az átadott pénzösszeg rendeltetése kétséget kizáróan megállapítható legyen. Ha a szerződés teljesítésére sor kerül, a foglaló beleszámít a szolgáltatás ellenértékébe. Amennyiben a szerződés olyan okból szűnik meg, amelyben vagy az egyik fél sem, vagy mindkét fél hibás, a foglaló visszajár. Ha viszont van meghiúsulásért felelős személy, akkor amennyiben a foglalót adta, elveszíti, abban az esetben pedig, ha kapta, kétszeresen köteles visszatéríteni azt. A foglaló összegét tehát mindenképpen úgy érdemes megállapítani, hogy a feleket ösztönözze a szerződés teljesítésére. Fontos azonban megjegyezni, hogy peres eljárásban a bíróság mérsékelheti az eltúlzott összegű foglalót.