Kiemelt Szerbia 

Miközben rossz minőségű hús behozatala zajlik, a hazai sertéstenyésztők nem tudnak exportálni

A szerbiai és délvidéki sertéstenyésztők számára egyelőre nem nyílnak szinte semmilyen kiviteli lehetőségek.

Az európai országok ugyanis hústöblettel rendelkeznek, aminek köszönhetően náluk alacsonyabbak az árak, mint a szerbiai piacon.

A napokban az illetékesek Dániából kilónkénti 180 dináros áron importáltak malacokat Szerbiába, ami automatikusan „lenyomta” az itteni 230 dináros átlagárat.   

A hazi sertéstenyésztők arra panaszkodnak, hogy különböző európi piacokról többnyire rossz minőségű és olcsó hús érkezik, ami

súlyos veszteségbe sodorja a szerbiai gazdákat, ugyanis a versenyképesség miatt árcsökkentésre kényszerülnek.

Az Európai Élelembiztonsági Igazgatóság 2022 februárjában átfogó elemzéseket végez majd Szerbiában a sertéspestis elleni vakcináció miatt. Ha mindent rendben talál, végre a  szerbiai állattenyésztők számára is megnyílhat az export lehetősége.

Viszont addig is valamiből élni kellene.

A monopóliumot élvező vágóhidak nagy mértékben diktálják az árak alakulását ás csökkentik a termelést, véli a tenyésztők és a szakemberek egy része, emlékeztetve arra a tényre, hogy az elmúlt években a sertések száma Szerbiában 1,1 millióról mindössze 160 ezerre csökkent.

Ugyanakkor egyes vélemények szerint ésszerű lenne, ha a kisebb szerbiai sertéstenyésztők – a holland, dán és belga gazdák mintájára –

összefognának, saját vágóhidat hoznának létre, és egyesülve exportálnák a sertéshúst (ha majd sikerül biztosítani a megfelelő mennyiségeket).

A potenciális piac nemcsak Európában, hanem Ázsiában és Afrikában is keresendő.

(beta.rs, srbijadanas.net nyomán)

Hasonló bejegyzések