Kiemelt Szerbia 

A srebrenicai mészárlás tagadása miatt szakított félbe egy szerbiai interjút a boszniai államelnökség horvát tagja

Željko Komšić, a háromtagú boszniai államelnökség horvát tagja megszakította kedden a szerbiai Tanjug TV-nek adott interjúját, mert a vele beszélgető újságíró nem értett egyet azzal az állítással, hogy Srebrenicában népirtás történt – közölte a boszniai és a szerbiai sajtó.

A beszámolók szerint az interjú nyugodt hangnemben zajlott, apropóját Milorad Dodiknak, a boszniai államelnökség szerb tagjának azon állításai adták, amelyek szerint Bosznia-Hercegovina többségében szerbek lakta országrésze, a boszniai Szerb Köztársaság kivonulna az ország szövetségi intézményeiből, valamint a hadseregből, az igazságügyi testületekből és az adózási rendszerből.

Željko Komšić felvetette, ha mindez megtörténne, akkor létrejönne a boszniai szerbek saját hadserege, amely a srebrenicai népirtást is végző hadsereg utódja lenne. Az újságíró erre válaszolva közölte, hogy ő nem ért egyet a bírósági ítéletekkel, amire Zeljko Komsic annyit válaszolt: „akkor mással kell interjút készítenie”, majd levette magáról a mikrofont, és távozott.

A kelet-boszniai Srebrenica a boszniai háború idején az ENSZ védelme alatt állt. A boszniai szerb csapatok 1995. július 11-én elfoglalták a várost, és a holland ENSZ-békefenntartók tétlensége mellett mintegy nyolcezer muzulmán férfit és fiút elhurcoltak, akiket a következő napokban brutálisan lemészároltak. A vérengzést a hágai Nemzetközi Törvényszék több vádlott elleni ítéletben népirtásnak minősítette, a történteket a második világháború óta Európában elkövetett legszörnyűbb mészárlásnak tartják. A hivatalos szerb álláspont szerint szörnyű bűncselekményeket követtek el Srebrenicában, de ezeket nem lehet népirtásnak minősíteni.

(MTI)

Hasonló bejegyzések