Vajon azok, akik a covid miatt betegszabadságon vannak, megkapják a teljes fizetésüket, vagy csak a bérük 65 százalékát?
A covid-krízis, amelyről erősen megoszlanak a vélemények, számos furcsa kísérő jelenséget és problémát von magával, amelyekre a jelek szerint nincs sem elfogadható magyarázat, sem normális megoldás.
Ezúttal nem egészségügyi jellegű anomáliákról, hanem komoly szociális-egzisztenciális dilemmákról van szó.
A covid-fertőzött dolgozóknak, sőt, azoknak is, akik érintkeztek koronavírusos rokonnal, baráttal, kollégával, a „szakma” szabályai szerint betegszabadságra kellene menniük, illetve karanténba kellene vonulniuk.
Csakhogy legtöbb munkavállaló afrikai szintű bért visz haza és abból próbálja ellátni családját. Ha az ilyen fizetésből levonnak 35 százalékot (a munkatörvény értelmében a betegszabadságra kényszerülő dolgozó vessen magára, nem kerüli el jövedelmének megnyirbálását), az számos egyént és családot kilátástalan helyzetbe sodorja.
Ezzel a problémával még a szerb „köztévé” (RTS) is foglalkozott, persze a tőle megszokott lagymatag módon, nehogy kicsit is rosszabb fényben mutassa be az embertelenül viselkedő szerb kormányt.
Például elhangzott, hogy azok a tanügyesek, akik a covid miatt betegszabadságra vagy karanténba vonulnak, megkapják a teljes fizetésüket.
Ezt megerősítette a Tanügyi Dolgozók Szakszervezeti Uniója is, amely kiemelte, hogy amennyiben a betegszabadság egy hónapnál tovább tart, a bér 65 százalékát a Köztársasági Egészségbiztosítási Alap, a hátramaradt 35 százalékát pedig az állam biztosítja.
Ez nemcsak az oktatásra, hanem az egész közszférára (közvállalatok, közintézmények), vagyis az ott dolgozó alkalmazottakra is vonatkozik.
A magánszektorban azonban egészen más a helyzet.
A Független Szakszervezetek Szövetségének becslése szerint
a magáncégek tulajdonosainak 80 százaléka a covid miatt távollevő dolgozóknak a bérek mindössze 65 százalékát fizeti ki a dolgozóinak.
Ebből kifolyólag az enyhe tüneteket produkáló munkavállalók egy része nem jelenti a fertőzöttségét (sőt, többen nem is tesztelik le magukat), mert a betegszabadság vagy a karantén súlyosan érinthetné a családi költségvetést és a magát a megélhetést.
(fotó: danas.rs)