Közvetlenül érintik Délvidék sorsát a napokban zajló tüntetések: A szerb állam elvenné földjeinket?!
A szerbiai rendszerellenes demonstrációk végkimenetele eddig is érintette Délvidék (és azon belül természetesen a délvidéki magyarság) sorsát, de a Vučić-hatalom alatt talán egy tiltakozásnak sem volt akkora súlya, mint a mostaniaknak.
A tét ugyanis a termőföldek megmaradása. Mivel a legtöbb minőségi földterület itt található, egyértelmű, hogy azok elvesztése a délvidéki lakosságot közvetlenül sújtaná.
A tegnapi és a leendő tüntetések egyik fő oka a kormány által javasolt és a szerb parlament (beleértve a VMSZ-es képviselőket) által elfogadott, kisajátításról szóló törvény módosításaiban rejlik.
A tüntetők követelik, hogy Aleksandar Vučić elnök utasítsa el az említett jogszabály aláírását, hitelesítését, s ily módon érvénytelenítse azt.
A módosított törvény szerint az állam bárkitől elveheti a földjét, ha a pont ott akar valamilyen „közérdekű objektumot” (pl. kínai környezetmérgező üzemet vagy bármi hasonlót) létesíteni.
Mondani sem kell, hogy ezek után milyen veszélyben forognak a délvidéki földtulajdonosok és az egész lakosság.
A Szerbia- és Délvidék-szerte tartott tüntetések a fentiekből kifolyólag külön figyelmet érdemelnek.
Ami konkrétan az újvidéki Szivárvány (Váradi) hídon lezajlott demonstrációt illeti, Vučić rendőrsége ott is ok nélküli brutalitással járt el a résztvevőkkel szemben.
A híd lezárása közben letartóztatták a megmozdulás egyik szervezőjét, Milan Pogačar aktivistát.
A jelenlevők a rendőrállomás elé vonultak, követelve kiszabadítását.
A nyomás hatására az erőszakszervezet kiengedte az aktivistát.
A tüntetők a Futaki utcát is lezárták egy időre. További kilenc aktivistát állítottak elő. Egyelőre nem lehet tudni, mi lesz velük.
A következő időszakban
elválik, az eddigi demonstrációk csak pillanatnyi fellángolást jelentettek, vagy egy komolyabb folyamat kezdetéről van szó.
(luftika.rs és 021.rs nyomán, fotó: nova.rs)