Szijjártó: Minden egyes szerbiai tárgyalás előtt és után Pásztor Istvánnal egyeztetek
Hétfőn tartotta az Országgyűlés Nemzeti összetartozás bizottsága szokásos év végi ülését, melyen az egyetlen napirendi pont Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter meghallgatása volt. A nemzetpolitika a külpolitika lelke, ezért a szomszédos országokkal fenntartott kapcsolat alakításakor a kormány arra törekszik, hogy olyan együttműködés jöjjön létre, amely a magyar nemzeti közösségek élethelyzetét javítja – mondta a külgazdasági és külügyminiszter. A meghallgatáson Bencsik János a Polgári Válasz elnöke, Országgyűlési képviselő az összes elszakított határon túli régióból hozott problémákat és kérdéseket a külügyminiszter elé.
A külügy vezetője beszámolója elején elmondta, a szomszédos országok szinte mindegyikével javult a kapcsolat a tavalyi évhez képest, ez alól csupán Ukrajna a kivétel.
Szerbiával kapcsolatban elmondta, hogy az idén átadták a két országot összekötő gázvezeték interkonnektort, mely hozzájárul Magyarország hosszútávu gázellátottságához. Beszélt arról is, hogy megkezdték a Budapest-Belgrád vasútvonal építését, valamint a Szeged-Szabadka közötti nyomvonal fejlesztése is.
Nemzetpolitikai stratégia, gazdaságfejlesztési támogatások
A külügyminiszeter szerint, egy kormánynak fontos stratégiai kérdés, hogy a nemzetpolitikát milyen alapokra helyezi:
Mi úgy gondoljuk, hogy nem Budapestről kell megmondani, mi jó a határon túli közösségeknek, hanem meg kell kérdezni őket, mire van szükségük, ahhoz, hogy a helyzetük javuljon.
Mikor ezt a kérdést feltettük, a válasz minden hátáron túli területről az volt egyöntetűen, hogy szeretnék gazdaságilag megerősíteni közösségeiket – tette hozzá a Szijjártó. Ekkor indultak el a gazdaságfejlesztési programok 6 szomszédos országban. E programok számos pozitívummal járnak az adott országokban, helyben jönnek létre munkahelyek, helyeben fizetnek be adót, stb. példaként említette kárpátalját, ahol az 5 év alatt 34 ezer vállalkozásnak, összesen 16,5 milliárd forint támogatás jutott.
A Délvidéken 14 ezer vállalkozás 57 milliárd forintot kapott, Erdélyben pedig 6 ezer pályázó kapott összesen 88 milliárd forintot, Felvidéken 3800 vállalkozás 21,5 milliárd forintot.
Hozzátette, a gazdaságfejelsztési programok a jövőben is folytatódnak.
Megjegyezte: a világjárvány alatt csaknem 2 milliárd forint értékben segítették lélegeztetőgéppel, teszttel, az egészségügyi védekezéshez szükséges eszközökkel a szomszédos országokat.
Kitüntetéspolitika
A délvidéki magyarok tekintetében a Polgári Válasz országgyűlési képviselője, több kérdést is felvetett a külügy vezetőjének. Ilyen például, az olyan magyarországi kitüntetések odaítélése, melyet nyíltan magyarellenes tevékenységükről ismert személyek kaptak. Szijjártó Péter válaszában általánosságban elmondta, hogy nemzetpolitikai kérdésekben mindig a megválasztott nemzetiségi vezetők véleményére hagyatkoznak. Minden egyes szerbiai tárgyalás előtt és után egyeztetek a VMSZ elnökével, hozzátette, ha “ők javasolnak egy kitüntetést, akkor a magyar kormánynak kötelessége helyt adni ennek”.