Kiemelt Világunk 

Hétvégi érdekesség: A kutyánk érti, ha magyarul beszélünk hozzá

A családi kutyák minden egyes percüket emberi környezetben töltik, gyakorlatilag annyit hallanak emberi beszédet, mint mi magunk. Ezzel pedig felmerül a kérdés, hogy vajon képesek felismerni a folyamatos, természetes beszédet?

Pontosabban megkülönböztetni a random egymás után vágott hangoktól, az úgynevezett nem-beszédtől? Az ELTE TTK Etológia Tanszék kutatói bebizonyították, hogy a válasz igen, sőt: egy adott nyelvi közegből származó eb megkülönbözteti gazdája anyanyelvét más, idegen nyelvtől.

A családi kutyák minden egyes percüket emberi környezetben töltik, gyakorlatilag annyit hallanak emberi beszédet, mint mi magunk.

Ezzel pedig felmerül a kérdés, hogy vajon képesek felismerni a folyamatos, természetes beszédet? Pontosabban megkülönböztetni a random egymás után vágott hangoktól, az úgynevezett nem-beszédtől? Az ELTE TTK Etológia Tanszék kutatói bebizonyították, hogy a válasz igen, sőt: egy adott nyelvi közegből származó eb megkülönbözteti gazdája anyanyelvét más, idegen nyelvtől.

Érdekesség, hogy a magyar és a spanyol bár nagyon különbözik, ugyanabba a ritmusosztályba tartozik, hangzás szempontjából hasonló. Ismeretlen nyelvek esetén egy csecsemő nem tud különbséget tenni egyazon ritmusosztályon belül.

„Arról lehet szó, hogy számon tartanak valamit azokból a hangzási szabályszerűségekből, amelyek karakteressé teszik az egyes nyelveket – fűzi hozzá egy magyar kutató.

Hasonló bejegyzések