Kiemelt Szerbia 

A Reuters szerint összefüggés van Novak Đoković és a Rio Tinto kitiltása között

A választásra készülő Szerbia visszavonta a Rio Tinto lítiumkitermelésre vonatkozó engedélyét a környezettel kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva, melynek hatására az angol-ausztrál bányavállalat részvényei zuhanásba kezdtek – írja a Reuters.

A döntést megelőzően a szerb-ausztrál viszonyt mélypontra lökte Novak Đoković kiutasítása az országból. A tervezett beruházás a Rio egyetlen lítium projektje volt, igaz a bányavállalat a múlt hónapban újabb lelőhely vásárlását jelentette be 825 millió dollárért. Az ausztrál cég a top 10 lítiumtermelő közé szeretne emelkedni és felépíteni az akkumulátor alapanyagokkal kapcsolatos üzletágát.

A vállalat részvényei 4,1 százalékos mínuszban zárták a kereskedést, melynek során mínusz 5,1 százalékon is állt.

Az engedély visszavonását Ana Brnabić szerb miniszterelnök egy belgrádi sajtótájékoztatón jelentette be, miután számos zöld szervezet követelte a 2,4 milliárd dolláros, a tervek szerint 2027-től termelő jadari beruházás leállítását.

A bánya megnyitása ellen tízezrek tüntettek az elmúlt év végén, 

többek között utak lezárásával. A bánya elleni tüntetőket Đoković is támogatásáról biztosította.

A Rio aggodalmát fejezte ki a döntéssel kapcsolatban és vizsgálja annak jogi alapjait, miután már 450 millió dollárt költött a projektre eddig egy júliusi beszámolója szerint.

A jadari bánya teljes kapacitása a várakozások szerint évi 58 ezer tonna lenne, ami Európa legnagyobb lelőhelyévé tenné. Szakértők szerint a nyugati világban nincs sok hasonló lehetőség, így a beruházás elmaradása esetén fennmaradnak az ellátási láncokkal kapcsolatos problémák. A lítium és más akkumulátor alapanyagok hiánya így tovább fokozódhat az elkövetkező években.

A hiány mértékét jelzi, hogy a chicagói árutőzsdén május óta jelen lévő lítium ára csütörtökig 171 százalékot emelkedett a kereskedés kezdete óta, míg Kínában még ennél is jelentősebb 400 százalékot meghaladó drágulással kellett szembenézniük a vásárlóknak egy év alatt.

Mindezek alapján az elektromos autók terjedésének is könnyen lehet, hogy a lítiumkínálat fogja a határát jelenteni.

Forrás:

Hasonló bejegyzések