Kettészakad az internet az orosz-ukrán válság miatt?
Az ukrajnai háború miatt a világ – fizikai és digitális értelemben egyaránt – példátlan időket él át. Oroszország azt teszteli, miként tudna lecsatlakozni a világhálóról, akár napokon vagy heteken belül.
Eközben maga a netes hozzáférés is változott az orosz felhasználók számára: a Twitter és a Facebook elérhetetlen, a TikTok pedig nem engedélyezi az orosz felhasználók számára a posztolást. A hírek szerint a rendőrség megállítja az embereket az utcán, és ellenőrzi, mit néznek a telefonjukon.
A háború nemcsak a földrajzot változtathatja meg, hanem alapjaiban módosítja az internet globális jellegét.
Internet helyett Splinternet?
A leállításokra, tiltásokra vonatkozó felhívások akár darabokra szabdalhatják a világhálót, ami után létrejön a Splinternet, az osztott net, ahol a különböző országok az internet különböző változatait használják.
A kínai Nagy Tűzfal a legnyilvánvalóbb példa arra, hogyan hozhatja létre egy ország a saját internetjét.
Iránban is ellenőrzik a netes tartalmakat. Ott az állami tulajdonú iráni távközlési vállalat korlátozza a külső információkat.
Az orosz kormány inkább saját kezébe venné a gyeplőt.
Oroszország évek óta kísérletezik egy szuverén internettel Runet néven. Ezt azonban a meglévő internethez igazították utólagosan, nem pedig az alapokból felépített, kínai változathoz.
A konfliktus átformálja az internetet „egy olyan globális rendszerből, amelybe az egész világ be van kötve” egy sokkal széttöredezettebbé – hangoztatta egy szakíró.
(Magyar média nyomán)