Egyre többen hagyják el a délvidéki várost, miközben növekszik a rászoruló polgárok száma
Nincstelenség, nyomor, alkoholizmus, iskolai kortárs bántalmazás, családon belüli erőszak…
A felsorolt jelenségek tíz évvel ezelőtt főleg a lerobbantabb, primitívebb dél-szerbiai városokra és településekre voltak jellemzőek.
Azóta sajnos Délvidéken is elharapózott a káosz, az elkeseredettség és a kilátástalanság.
Például az óbecsei Szociális Munkaközpontnál jelentkező polgárok száma is az elkeserítő állapotokról tanúskodik.
Az emberek továbbra is elsősorban a lesújtó anyagi helyzetük miatt jelentkeznek az említett intézménynél, abban reménykedve, hogy sikerül kicsikarniuk valami kis segélyt.
Ugyanakkor a mentális, családi és egyéb válsággal küzdő emberek is egyre nagyobb számban kötnek ki a szociális központban.
Az elmúlt évben 4011-re nőtt a szocális védelem különböző formáit igénybe vevők száma, ami növekedést jelent az előző évhez viszonyítva. Akkor 3910 szerepeltek a központ nyilvántartásában.
Óbecsén – csakúgy mint egész Délvidéken – kétségbeejtő ütemben halad az elvándorlás. Miközben zsugorodik a lakosság száma, folyamatosan nő a szociális esetek száma.
Az elmúlt időszakban 1461-en igényelték az egyszeri pénzsegélyt, amelyet az illetékesek 1338 esetben hagyták jóvá.
Azelőtt főleg cigányok fordultak az említett támogatásért, de a „vučići aranykor” odáig vezetett, hogy az idős és beteg személyek, valamint a gyermeküket egyedül nevelő szülők is egyre nagyobb számban kérnek segítséget.
A német Kirchengemenide Altenberg Schildgen Schuellenbusch szervezet jelentős mértékben hozzájarul a szociális központ tevékenységéhez és a rászoruló polgárok megsegítéséhez.
A központ tavaly a családon belüli erőszakra is külön hangsúlyt helyezett. Összesen 154 súlyos incidenst jegyeztek, 24 esetben az áldozatok gyermekek voltak. Becslések szerint a családon belüli erőszak elkövetőinek mintegy 80 százaléka sokat iszik.
Nem kevésbé aggasztó az a tény sem, hogy
tavaly az ifjú delikvensek 288 esetben iskolai erőszakot követtek el. Számuk folyamatosan növekszik.
Ha a haladó-VMSZ koalíció még sokáig hatalmon marad, félő, hogy a szociális védelem terén (is) még komolyabb leépülés várható. Sokan az utolsó szalmaszál nékül maradhatnak.
(mojbecej.rs nyomán, fotó: becejski-mozaik.co.rs)