Tűz Magyarkanizsán, tűzoltók a VMSZ árnyékában
Olvasónk levelét változatlanul közöljük:
Tisztelt Szerkesztők!
Egy levelet szeretnék Önökkel megosztani, kérem a nevem elhallgatását.
Hangos szirénázás rázta fel a csönd városát március 29-én, nagy kiterjedésű szabadtéri tűz tombolt az ötödik kerület határában.
Ebben a hónapban ez már a sokadik szabadtéri tűz a községben, és egész Vajdaság területén is. Abban mind egyetértünk, hogy ha szándékosság, vagy akár gondatlanság is okozta ezeket a tüzeket, az elkövetők szigorú büntetést érdemelnek.
A híradások szerint, a magyarkanizsai ötödik kerületben lángolt a nádas, az aljnövényzet, a közelben lévő vasgyűjtő környéke és az ott felgyülemlett szemét, gumiabroncsok. A tűz a lakóházakat is veszélyeztette. Le a kalappal a tűzoltóink előtt a gyors reagálás és a sikeres tűzoltás miatt. Úgy tűnik, kivételesen a lakosság is elégedett volt a tűzoltók munkájával, hiszen sehol nem jelent meg olyan bejegyzés, hogy a tűzoltók késve érkeztek volna a helyszínre, vagy hogy nem voltak a víztartályok feltöltve.
Nem úgy, mint annál a tűzesetnél, ami bő egy évvel ezelőtt történt, amely nagy közfelháborodást váltott ki, amelyről itt olvashattak:https://delhir.
Persze, mindenről beszéltek, csak épp az akkori cikk lényegéről nem: nem beszéltek a pártérdekeknek alárendelt tűzoltóságról, a párt felelősségéről a tűzoltóság katasztrofális helyzete miatt.
Két dolgot le kell tisztázni. Tüzek esetén büntetőjogi felelőssége a hivatásos tűzoltóknak van. Az önkéntes tűzoltó ha ráér és van kedve, akkor elmegy tüzet oldani, de az ott történtekért semmi felelőssége nincs. Mivel a tűzesetek bejelentése is a hivatásosokhoz érkezik be, valójában az önkéntesek egyszerűen csak kisegítik a hivatásos egységet. Amíg az önkétes VMSZ-es parancsnok szabadon nyilatkozhat a médiának, addig a büntetőjogi felelősség miatt a hivatásos tűzoltó szóba sem állhat a médiával. Az oka ennek rendkívül egyszerű: az önkéntes tűzoltóság csak egy civil szervezet, vagyis kisegítő személyzet. Ez kb. olyan, mintha egy rendezvényen verekedés történik, és kivonul a rendőrség, és előállítják az elkövetőket, de a rendezvény biztonsági szolgálatának vezetője nyilatkozik még a rendőrség nevében is, hogy a biztonsági embereknek köszönhetően sikerült megoldani az incidenst. Miközben, nekik annyi joguk sincs, hogy érdemben közbeavatkozzonak. Ha lenne, akkor nem kellene rendőrt hívni sohasem.
Na de térjünk is vissza a legfrissebb, ötödik kerületi tűzesethez. A híradások arról tájékoztatnak, hogy az oltásban 36 tűzoltó és 7 tűzoltóautó vett részt. De mégis hogyan, amikor a magyarkanizsai hivatásos tűzoltóegység kötelékében jelenleg kevesebb, mint 7 tűzoltó van munkaviszonyban és mindössze három (bizonyos információk szerint csak kettő), 50+ éves tűzoltóautó van bevethetőnek alig nevezhető állapotban?Kezdjük talán ott, hogy a tüzeket a 193-as telefonszámon kell bejelenteni, és a telefon hivatásos egységnél csörög. Mivel általában egyszerre összesen egy hivatásos tűzoltó van ügyeletben, annyit tud tenni, hogy riasztja a passzív ügyeletben (értsd: szabadnapos) társait, kivonul a helyszínre egy tűzoltóautóval, közben percekig kong az ürességtől a tűzoltólaktanya. Kivéve, ha éppen vannak bent önkéntesek egy-két sör mellett. Illetve, hát munkaidőben ott szokott lenni még állandó jelleggel a VMSZ-es Csubriló Róbert is, aki az itt működő tűzoltókészülék töltő műhely állandó alkalmazottja. Aki meg a VMSZ-es Csubriló Jovan helyi önkéntes tűzoltó vezér rokona. Jovan kétes üzleti ügyeiről, a tűzoltó készülékek és egyéb hasonló beszerzések korrupció gyanús ügyleteiről számos megalapozott pletyka terjeng a tűzoltó berkekben.
Visszatérve az ötödik kerületi tűzhöz, a VMSZ elhibázott politizálása miatt, a tűzhöz kiérkező hivatásos tűzoltó nem tud mást tenni, értesíti a VMSZ-es Bajtai Balázs önkéntes főtűzoltót, hogy hozzon embereket, mivel a hibás politizálás miatt a községben a 13 helyett csak fele ennyi a hivatásos tűzoltó. Többségük kezdő, tapasztalatlan, a többiek pedig nyugdíj előtt állnak. A hivatásosoknál meglévő rendőri hierarchia miatt, nem lehet ám csak úgy segítséget kérni a szomszédos községek hivatásos tűzoltó egységeitől. Ehhez előbb értesíteni kell a nagykikindai központi parancsnokságot, ahol döntés születik, hogy küldenek-e segítséget más községekből is. Csak hogy, mivel az elhibázott politizálás miatt a magyarkanizsai hivatásos egységnek már kb. hat éve nincs parancsnoka, megszakad a hierarchia, a döntéshozatali mechanizmus, így van fejetlenség bőven egy-egy akció során.Így történhetett az meg, hogy Zentáról végül két tűzoltóautó is részt vett az oltásban, akiket a nagykikindai parancsnokság küldött ki a helyszínre. Elsősorban amiatt, mert a magyarkanizsai állomány annyira ramaty állapotban van évek óta, hogy egy ilyen szabadtéri tüzet sem tud eloltani más egységek segítsége nélkül. Ezzel nem azt mondom, hogy ez a hivatásos tűzoltók hibája, ez a VMSZ-es bandának köszönhető és azoknak az árulóknak, akik eladták pár vállveregetésért a tűzoltóságot.
Na most nehogy már használhassák ezt a hivatásos tűzoltók, és baj esetén egyből a helyszínre vonulhassonak vele. Ugyan már! Inkább veszítsünk a baj esetén értékes perceket azzal, mire a riasztás eljut az önkéntesekhez, mire Horgosról odaér az új tűzoltóautó a község bármelyik pontjára. Hogy mik történtek a helyi önkéntesek háza táján az elmúlt hetekben, azon kívül, hogy egy-egy tűzeset után rohatnak lenyilatkozni a médiának? Volt itt felszerelés bemutatás a VMSZ-es politikusoknak a pártkampány részeként, volt itt közgyűlés VMSZ-es politikusok felszólalásai mellett. Érdekes, hogy Bajtai kapitány nem vezette be a hivatásosokhoz is a mindenhez is értő politikusainkat, hogy nézzék már meg ott milyenek az állapotok. Hogy továbbra sincs létrás tűzoltó autó, hogy nincs a műszaki mentéshez nélkülözhetetlen tűzoltókamion, hogy nincs a hivatásos egységnek parancsnoka, hogy egyszerre egy tűzoltó ügyel az egész község területén. Persze, Bajtai parancsnok úr megkapja a vállveregetéseket, sorra kapja a díjakat és elismeréseket. Megteheti, hiszen feleségével együtt már régen eladták a lelküket a pártnak. A felesége az a Bagány Ágnes, aki a községi tanács ifjúsággal megbízott tagja.Bajtai kapitány rendszeres látogatója a párt kampányrendezvényeinek, fel is szokott szólalni, nehogy elfelejtsék a főnökei, fényképeken ölelkezik a Pásztor-klán vezéreivel, miközben apró pénzért eladta a község nagymúltú tűzoltóságát. Egyáltalán hogyan engedhető meg, hogy egy tűzoltó politizáljon? Mi visz rá egy tűzoltót erre? Ha egy MM tag háza égne, akkor mi van, tán hirtelen egy önkéntes se érne rá segíteni a bajban? Érdekes azt is megfigyelni, hogy a párt a többi községben (Zenta, Ada például) nem fonódott össze így a tűzoltással. Úgy látszik, más helyeken még gerinces emberek állnak ennek a hősies szakmának az élén. Természetesen, a hivatásos egység mindenkori tűzoltóit is felelősség terheli a helyzet ilyen fokú megromlásáért, ők is tagjai az önkéntes szervezeteknek is, és arról sem hallottunk, hogy a hivatásosok eddigi parancsnoka esetleg érdemben szembe szállt volna a párttal a tűzoltóság átpolitizálása miatt.
Mivel Bajtai kapitány egy évvel ezelőtt nagyon mérgesen nyilatkozott az igazságot feltáró cikkel kapcsolatban, kérdeznék és kérnék tőle pár apróságot. Hátha megválaszolja. Hozzá kmár ugyan nyilvánosságra a telefonszámát, hogy ezentúl, baj esetén rögtön tudjuk őt értesíteni. Ha már az önkéntesek ekkora királyok, a hivatásosokat meg ennyire le lehet tojni, akkor hát mind azt szeretnénk ha tűz esetén a megfelelő helyről kapnánk segítséget. Várjuk Bajtai kapitány telefonszámát, szólhassunk ha baj van. De akkor éjjel, vasárnap, szilveszterkor ha szólunk, tessék ugrani a terepjáróba és irány a tűzoltás. Csak nehogy véletlenül a pártközpont telefonszámát adja meg.