Az infláció máris felfalta a minimálbért; a legkisebb „fogyasztói kosár“ főleg kenyeret és krumplit tartalmaz
A dragulási hullám hatására az idei évre szabott minimálbér még a legkisebb „fogyasztói kosarat” sem közelíti meg.
Szerbiában a múlt havi infláció 9,1 százalékot tett ki, az élelmiszeripari árucikkek pedig 15,7 százalékkal drágultak. A többi fontos termék ára szintén drasztikusan megugrott.
A fentiek következtében
a minimális (tehát nem az átlagos) „fogyasztói kosár” értéke immár 42 ezer dinár körül mozog. Mint ismeretes, az idén megemelt minimálbér 35 ezer dinárt tesz ki (az addigi 31 ezer helyett).
Hivatalosan ekkora fizetést a szerbiai dolgozók 20 százaléka kap kézhez. Köztudott, hogy legalább annyian a minimálbérnél is kevesebbet keresnek.
A minimális HAVI „fogyasztói kosár” legnagyobb mértékben kenyeret és burgonyát tartalmaz.
Ezen kívül például fél kiló kukoricaliszt, 30 deka disznóhús, 30 deka szalonna, 20 deka teakolbász, fél kiló hal, 30 deka borsó, 30 deka spenót, 1 kiló banán, 1 kiló narancs, 20 deka citrom, 20 deka csokoládé található még benne. (Pl. az uborka már „luxus”, számára nincs hely a kosárban.)
Mindez különösen megalázó, ha figyelembe vesszük, hogy Szerbia (de főleg Délvidék) „mezőgazdasági országnak” számít, ahol elvileg mindenki számára elegendő élelmiszert termelnek a gazdák.
Ennélfogva az ekkora árrobbanás – a gazdasági válságtól függetlenül – érthetetlen és indokolatlan.
Egyébként Szerbia azon kevés országok egyike, ahol külön létezik a minimális és az átlagos „fogyasztói kosár”. Szinte mindenhol csak a létfenntartási árucikkek átlagos értékét veszik figyelembe.
Szerbiában az átlagos fogyasztói kosár mostani értéke: 80 ezer dinár. Ezt csak a lakosság vékony rétege tudja megfizetni.
A szakszervezetek (nem túl meggyőzen) követelik a munkáltatóktól, hogy évente kétszer módosítsák (növeljék a minimálbért), de ők ezt elhárítják mondván, hogy nem tehetik, mert az energiahordozók drágulásának terhe alatt kénytelenek gazdálkodni.
(Alapinformáció: 021.rs, fotó: biznis.rs)