Amit a Kubernetesről tudni érdemes
A szakmai köztudatban öt esztendeje van jelen a Kubernetes. Ha megkérdeznénk sorra a magyarországi üzletvezetőket, alighanem kevesen volnának azok, akik rávágnák, hogy miről is van szó.
Főként a kis- és középvállalkozások számára lehet vonzó ez a technológia. Különösképpen igaz ez a manapság tapasztalható gazdasági helyzetben, hiszen skálázhatósága, rugalmassága igazán vonzóvá teszi.
De mi az a Kubernetes egyáltalán?
A Kubernetes a RackForest által megadott definíció szerint egy konténeralapú alkalmazáskezelő szoftver, amivel automatizálni lehet az alkalmazások telepítését, skálázását és menedzselését. Sokszor k8-ként vagy K8s platformként hivatkoznak rá a szakmabeliek.
A Kubernetes egyik nagy előnye, hogy a konténerizációnak hála a fejlesztők kódokkal tudják leírni a rendszerek felépítéséhez szükséges infrastrukturális hátteret. A fejlesztés folyamata így sokkal egyszerűbbé válik. Jó hír, hogy ebből nemcsak a fejlesztők, hanem a rendszergazdák is profitálhatnak. Érdemes tudni azt is, hogy a Kubernetes több konténeres megoldást alkalmazó infrastruktúrát is támogat, mint amilyen például a Docker.
Pár év alatt globálisan elterjed
A Kubernetes múltja viszonylag rövid, hiszen 2014 nevezhető a megszületése évének, az alapjaihoz pedig 2003-ig kell visszatekinteni. Az évezred elején a Google Borg nevű rendszere képes volt arra, hogy akár több százezer feladatot is futtasson több ezer különböző alkalmazásból.
Akkoriban még úgy tűnt, hogy egy kis léptékű munkáról van szó, ám egy hosszú és összetett projekt lett belőle. 2014-ben aztán létrejött a Borg vadonatúj, immáron nyílt forráskódú változata, ez lett a Kubernetes.
A v1.0 megjelenésére egy évvel később került sor. A Kubernetes gondozásáról a CNCF, azaz a Cloud Native Computing Foundation hivatott gondoskodni. A technológia mögé olyan világhírű cégek álltak be, mint az OpenShift vagy a Huawei. Először Észak-Amerikában hódított teret, később az Öreg Kontinensen is. Mára kijelenthető, hogy globálisan is ismert, a felhőrendszerek elterjedése és a digitalizáció rohamos fejlődése miatt megkérdőjelezhetetlen a létjogosultsága.
Fő vonzereje a skálázhatósága
A Kubernetes legnagyobb vonzereje kétségkívül a skálázhatósága. Nem ez azonban az egyetlen előnye a technológiának. A vállalatok azért is szeretik, mert magas rendelkezésre állást tesz lehetővé.
Azon vállalkozások, amelyek szeretnének megoldást találni a terhelés elosztására, valamint az erőforrások menedzselhetőségére, jól teszik, ha egy self hosted Kubernetes rendszer kiépítésében gondolkodnak. A nem állandó terhelés tipikus példa erre. Például ha valakinek sok partnere van, a számlák kiállításakor lehet ilyen terhelés.
A Kubernetes előtt fényes jövő áll a szakemberek szerint a remek gyakorlati alkalmazhatósága végett.