Egyéb 

Milyen hatással van a teherautó olajokra a környezetvédelem?

Manapság a teherautók esetében is folyamatosan arra kell törekedni, hogy mind a károsanyag-, mind a szén-dioxid-kibocsátás erőteljesen csökkenjen.

Ennek megfelelően a gyártók hatékonyabb motorokat alkotnak meg és hoznak létre, ez pedig a motorok kenőanyagainak változását is magával hozza.

Szigorodó szabályok

A teherautó-gyártóknak is azon kell dolgozniuk, hogy termékeik károsanyag-kibocsátása nagymértékben csökkenjen. Ezen a téren jelenleg az Euro 6-os szabvány van érvényben, ami az eggyel előbbi, Euro 5-nél sokkal szigorúbb előírásokat foglal magába. Emellett a szabályozás arra is kitér, hogy a kibocsátás mértéke a jármű öregedésével sem növekedhet.

A szén-dioxid-kibocsátás

Az autók szén-dioxid-kibocsátását jóideje korlátozzák, ám a teherautókra eddig más szabály volt érvényben, éppen az eltérő terhelésük miatt. Egyelőre igyekeznek megoldást találni erre a dilemmára. Az Európai Unió célja, hogy 2030-ra a mai kibocsátást 3 százalékkal mérsékeljék, amihez nagyon sok mindennek kellene történnie nagyon rövid idő alatt. Ahhoz ugyanis, hogy a célt elérjék, a dízelmotoroknak 30 százalékkal kevesebb üzemanyagot kellene elégetniük működés közben.

Ehhez egyrészt sokkal hatékonyabbá kellene tenni a motort, aminek más üzemanyagot is kéne tudnia hasznosítani, ezenkívül fejleszteni kellene a gumikat és áramvonalasabbá tenni a járműveket.

Mit tehetnek a gyártók?

A teherautó-gyártók egyrészről dolgoznak a motoron, változtatásokat eszközölve. Ma már ugyanúgy, ahogy a személyautóknál, a teherautók között is sok a hibrid és elektromos jármű. Szintén a személyautókhoz hasonlóan hosszú távon az a terv, hogy a kőolajszármazékokat használó motorok gyártása megszűnjön a teherautók esetében is.

Másrészről úgynevezett utókezelő rendszerekkel is felszerelik a járműveket, amelyekkel eddig azok nem rendelkeztek. Ezek nem engedik távozni a káros vegyi anyagokat vagy azok egy részét, és módosítják azokat környezetkímélőbb anyagokká. A részecskeszűrő egyszerűen nem hagyja, hogy a részecskék a kipufogógázzal együtt távozzanak a levegőbe. Egy másik eszköz a dinitrogén-oxid ártalomcsökkentését viszi végbe azáltal, hogy átalakítja.

Mit tehetnek az olajgyártók?

Ezek az utókezelő rendszerek olyan motorolaj használatát igénylik, amelyben alacsony vagy legfeljebb közepes szinten van jelen a szulfáthamu, a foszfor és a kén (Sulphate-Ash, Phosphor, Sulfur = SAPS). (A szulfáthamu eltömíti a részecskeszűrőt, a foszfor a katalizátort ronthatja el, és a kén ugyanebben az alkatrészben rakódik le.) A régebbi motorolajak ennek a kívánalomnak nem felelnek meg, mert adalékaikban nagy mennyiségben találhatók meg ezek az anyagok.

A motorolajak viszkozitását is csökkentik, mert így kevesebb energiát igényel az, hogy az olajat keringeti a rendszer. Ez tehát üzemanyag-megtakarítást eredményez.

Hasonló bejegyzések