Tudj meg minél többet a fogászati implantátumról!
A fogászati implantátum beültetése ma már elterjedt eljárás a foghiányos állapot megszüntetésében. Elsőre drágának tűnik, de az előnyei miatt hamar kiderül, hogy egy olyan befektetésként is felfogható, amely mindenképpen megtérül. Miért? Lássuk!
Fogászati implantátum: a legmodernebb módszer, ami valaha létezett
A fogászati implantáció során a többi fog érintése nélkül végeznek komplex protetikai rehabilitációt – azaz az implantátumok segítségével pótolják a foghiányt. A budapesti Jildent Clinique fogszakorvosai napi rendszerességgel végeznek ilyen beavatkozásokat. A műtétek során az állcsontba ültetik be azokat a „műgyökereket”, amelyek a bio anyagból készültek.
A fogászati implantátum előnyei
Az implantátum belsejében olyan menet található, amelybe a gyógyulás idejére zárócsavart, majd a gyógyulást követően a fogpótlás hordozására alkalmas protetikai fejet helyezik. Ennek a fejnek az anyaga lehet cirkon vagy titán, az implantátumokra pedig kerülhet felépítményként híd, korona vagy teljes lemezes kivehető fogpótlás.
Az implantátum stabilitása és illeszkedése az eredeti foghoz hasonló jellemzőket biztosít, méghozzá nagyon hosszú távra. Esztétikai szempontból is kiváló, ráadásul az ép fogak lecsiszolását is el lehet kerülni a módszer segítségével. Az élettartama megfelelő ápolás mellett több évtized vagy akár élethossz is lehet. Mivel a fogimplantátum szövetbarát anyagból készül, így nem kell félned sem a kilökődésétől, sem attól, hogy helyi károsodást okoz.
Milyen esetekben javasolt a fogászati implantátum beültetése?
Minden olyan esetben, amikor akár esztétikailag, akár funkcionálisan hátrányt jelent a hagyományos módon készült fogpótlás. Javasolt:
- Túl hosszú sorközi foghiány fennállásakor
- Elegendő hely esetén egy fog hiányánál
- Egy- vagy kétoldali sorvégi foghiánynál
- Fogatlan állcsont esetén
Milyen esetekben nem javasolt a fogbeültetés?
- Nem ellenőrzött fogágybetegség esetén
- Elhanyagolt szájhigiénia esetén
- Serdülőknek, mert a csontjaik még fejlődnek
Miként zajlik a fogbeültetés?
A fogbeültetés gondos tervezést igényel még abban az esetben is, ha megfelelő mennyiségű csont áll rendelkezésre, és nem kell használni csontpótló anyagot.
- Elsőként alapos állapotfelmérést végeznek (CT-felvétel), ennek eredményétől függ, hogy végrehajtható-e a fogbeültetés.
- A foggyökér implantáció során apró bemetszéssel felnyitják az íny felszínét, kialakítják az implantátum csont fészkét, majd beültetik a hiányzó fog helyére a legtöbbször titánból készült implantátumot. A beavatkozás fájdalommentesen történik.
- 2-6 hónap gyógyulási időszak után következik a hiányzó fog vagy a fogazat elkészítése, amely a saját fogakhoz hasonló módon lesz terhelhető.
Az implantáció sikere függ a kezelési terv egyénre szabott pontosságától, az általános egészségügyi állapotodtól, a későbbi szájhigiénia betartásától.
A foghiányos állapot megszüntetésére neked is lehetőséged van – napjaink legmodernebb módszere, a fogászati implantáció a rendelkezésedre áll.