Romlik Szerbia lakosságának mentális állapota, egyes szakértők szerint a Covid-járvány utóhatásai miatt – de vajon csak emiatt?
A Covid–19 vírusnak a lakosság mentális egészségére gyakorolt hatásait még mindig vizsgálják a szakértők. A kutatások azt mutatják, hogy a szorongásos zavarok elsősorban mentális anomáliák, ezt pedig a depresszió követi.
A Köztársasági Statisztikai Hivatal által közzétett adatok szerint Szerbia lakosságának megközelítőleg 2%-a volt depressziós a koronavírus-járvány előtti időszakban. A pandémia alatti pszichiátriai zavarokkal foglalkozó kutatás szerint viszont minden hatodik válaszadónál észleltek valamilyen mentális zavart.
Goran Mihajlović, a Szerbiai Pszichiáterek Szövetségének elnöke közölte:
„Szerbiában a különböző központokban és pszichiátriai klinikákon végzett kutatások eredményeiből kiindulva úgy gondolom, hogy a helyzet nem tér el lényegesen Európa és a világ más országainak helyzetétől. A járvány következtében a szorongás és mindenekelőtt a depressziós zavarok növekedésére számíthatunk.”
Ez utóbbit nem vonjuk kétségbe, de
mindemellett a haladó rezsim elnyomása, a gazdasági válság, az egyre inkább eluralkodó nincstelenség, amely az utóbbi időben csak fokozódik, minden bizonnyal még inkább ront a polgárok mentális állapotán.
Ami pedig még elkeserítőbb, érdemében senki sem foglalkozik, ezzel, ennek következményei pedig egyre nyilvánvalóbbak.
(Szerb média nyomán)