Az ukrajnai háború öt lehetséges végkifejlete
Sokan találgatják, hogyan, de főleg mikor fejeződik be az immár a világot is megnyomorító ukrajnai háború. Kezdetben a szakértők attól tartottak, hogy Oroszország gyorsan lerohanja szomszédját, az ukrán ellenállás azonban fokozódott.
Öt lehetséges forgatókönyvet vázolt fel a BBC, hogy hová fajulhat a háború. Egyik sem zárja ki a másikat, és egyik sem tűnik valószínűtlennek, és egyik sem következik be egyik napról a másikra.
A kimerülés háborúja
A háború még hónapokig, sőt évekig folytatódhat, miközben az orosz és az ukrán erők egymást morzsolják fel.
A lendület váltakozó: hol az egyik fél nyer, hol a másik. Senki sem hajlandó feladni a harcot. Az orosz elnök, Putyin úgy ítéli meg, hogy stratégiai türelemmel nyerhet, és arra játszik, hogy a Nyugat belefásul az „Ukrajna-helyzetbe”, és helyette inkább a gazdasági válságra meg a kínai fenyegetésre összpontosít.
Putyin tűzszünetet hirdet
Az orosz elnök egyoldalú tűzszünettel is meglephetné a világot. Az eddig elfoglalt területek után győzelmet hirdethetne.
Azt állíthatná, hogy a „különleges katonai művelet” sikeresen befejeződött: az oroszok által támogatott donbászi szakadárokat megvédték; szárazföldi folyosót hoztak létre a Krím felé. Ezután nyomást gyakorolhatna Ukrajnára, hogy hagyja abba a harcot.
Patthelyzet a csatatéren
Az sem kizárt: Ukrajna és Oroszország egyaránt arra a következtetésre jut, hogy katonailag nem tudnak többet elérni, ezért tárgyalásokat kezdenek a politikai rendezésről.
Ukrajna győzelme
Vajon Ukrajna elérhet győzelemhez közeli eredményt? Rákényszerítheti az orosz csapatokat arra, hogy visszavonuljanak az invázió előtti pozíciójukba?
Mi van akkor, ha Oroszországnak nem sikerül elfoglalnia az egész Donbászt, és további veszteségeket szenved? A nyugati szankciók Oroszország hadigépezetét sújtják.
Ukrajna ellentámadásba lendül, beveti új, nagy hatótávolságú rakétáit, és visszafoglalja azokat a területeket, ahol az orosz utánpótlási vonalak húzódnak. Ukrajna hadseregét védekezőből támadó haderővé alakítja át.
Oroszország győzelme
Nyugati tisztviselők szerint Oroszország a korai kudarcok ellenére továbbra is azt tervezi, hogy elfoglalja a fővárost, Kijevet, és leigázza Ukrajna nagy részét. „Ezek a maximalista célok továbbra is fennállnak” – véli egyikük.
Mindent összevetve: kifürkészhetetlen, hogy mit hoz a jövő az orosz–ukrán háborúban.
(Külföldi média nyomán)