A retró zene napjainkban népszerűbb, mint valaha!
A múlt század végének meghatározó zenei előadói, irányzatai a 2000-es évek elején még divatjamúltnak, sőt, sokszor cikinek számítottak. Hisz ki hallgat az “öregeken” kívül például Korda Györgyöt, Neoton Famíliát vagy Szikora Robit?
Ám hirtelen nagyot fordult a világ, és jelenleg, 2022-ben ott tartunk, hogy a retró zenék hamvaikból feltámadva újfent sikerszériájukat élik!
Mégis mi ez a nagy “retró mánia”?
Azt hinnénk, hogy egy olyan csatorna, mint például a Retro Rádió, kizárólag azt a célt szolgálja, hogy a mai 40 pluszos korosztály egy-egy könnycseppet elmorzsolva elmerengjen a fiatalkori legszebb emlékein.
Valami megmagyarázhatatlan okból kifolyólag azonban az említett generáció gyermekei és unokái is retró lázban égnek; nemcsak a csatorna hallgatói között akadnak népes számmal fiatalok, hanem a koncerteken a közönségben is.
Elég csak Korda György ikonikus Reptér című slágerére gondolni, ami anno az 1980-as évek elején is nagyot szólt, azonban most, több mint 40 év után legalább annyira felkapott lett, mint a debütálása idején. A tinédzserek és a huszonévesek egyszerűen megőrülnek az idős énekes házaspárért, akiknek a fellépései tömegeket vonzanak, az említett dal szövegét pedig teli torokból üvölti a közönség.
A retró zene tehát nem merült a feledés homályába, hanem épp ellenkezőleg: a nosztalgia csillaga fényesebben ragyog mint valaha.
Nagy visszatérések
Meglepő, hogy a Retro Rádióban felcsendülő dalok előadói között hány olyan akad, aki a mai napig is aktív, vagy pár évtized kihagyása után a stílus újraéledésével visszatért a színpadra. Ki hitte volna 10-15 éve, hogy manapság újra tömegeket mozgat meg egy retró fesztivál?
Pedig ez az igazság, ha ugyanis egy-egy eseményre olyan fellépőket hívnak, mint például Thomas Anders a Modern Talkingból, vagy a Boney M, az Alphaville, a Dschinghis Khan vagy a hazai előadók közül Szűts Judit, Soltész Rezső, esetleg Dévényi Tibi bácsi, akkor borítékolható, hogy ott bizony teltházas buli lesz.
Pedig a hozzájuk hasonló zenészek már nem nagyon készítenek új dalokat (sőt, akadnak, akik egy korábbi feloszlás után álltak össze újra), a régiekkel azonban most is hihetetlenül sikeresek.
A legnagyobb slágereiket ráadásul nemcsak azok ismerik, akik rajtuk nőttek, fel, hanem sok olyan fiatal is, aki még meg sem született, amikor például a “Daddy Cool” vagy a “Cheri Cheri Lady” szólt minden diszkóban.
A múlt század emlékére
Hiába nincsenek a régi előadóknak új slágerei, mindez nem befolyásolja azt, hogy a retró zenék ismét fénykorukat élik.
Aki annak idején tinédzser volt, annak mostanra már felnőttek a gyermekei, így kissé berozsdásodva, de újra el tud menni szórakozni. Aki pedig most éli ifjúságát, az ezeken a koncerteken egy olyan letűnt kor hangulatából kap egy kis ízelítőt, amit nem volt lehetősége a maga valóságában megtapasztalni.
Bármi is áll a jelenség hátterében, örömteli az, hogy a mai sablonos tucatzenék és tehetségkutatók áltak kreált “sztárok” mellett van még igény a legendás előadókra, akik örökzöld dalaikkal ma is menőnek számítanak.