Vučić bulvárlapja kedden meginterjúvolta, ma pedig börtönbe záratta a sorozatos szerb erőszakolót
A rendőrség munkatársai biztonság veszélyeztetése bűncselekmény miatt őrizetbe vették és letartóztatásba helyezték a leghírhedtebb sorozatos szerb erőszakolót, Igor Miloševićet. A belgrádi Első Alapfokú Ügyészség pénteki közleményében azt írta, hogy az Informer bulvárlap feljelentése alapján az ügyészség elrendelte Milošević őrizetét és letartóztatását.
„Az ügyészség illetékesei beszélgettek az Informer újságírónőivel, majd a belgrádi Első Alapfokú Ügyészség ügyeletes ügyészének utasítására, a Belgrád város rendőrkapitányság közrendvédelmi osztályának munkatársai a gyanúsítottat, I. M.-et biztonság veszélyeztetése bűncselekményének elkövetése miatt 48 órás letartóztatásba helyezték, a Btk. 138. szakaszának (3) bekezdése alapján”
– írta közleményében az ügyészség. A mostani letartóztatás mögött nagyon valószínű, hogy politikai nyomásgyakorlás húzódik. A Btk. 138. szakasza szerint ugyanis „Aki másnak a biztonságát azzal a fenyegetéssel veszélyezteti, hogy rá vagy a hozzá közelálló személy életére tör vagy tettlegesen bántalmazza, pénzbüntetéssel vagy egy évig terjedő börtönbüntetéssel büntetendő. Aki a bűncselekményt (…) a tömegtájékoztatásban közérdekű tevékenységet végző személy ellen követi el, hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetéssel büntetendő” . Aki végignézte az interjút, az láthatta, hogy az illető az Informer szerkesztőségében nem követte el a Btk. 138-as szakaszában előírt bűncselekményt. Milošević az Informer meghívására ment a belgrádi lap szerkesztőségébe, ahol megkínálták kávéval és cigarettával.
Ahogy korábban hírül adtuk, Igor Milošević – aki szeptember 20-án szabadult a börtönből, miután letöltötte 15 éves börtönbüntetését – kedden lehetőséget kapott az Informer nevű, a Vučić-rezsimet fanatikusan kiszolgáló hazugsággyártól, hogy úgymond megindokolja hátborzongató cselekedeteit. Az interjúból egyebek között meg lehet tudni, hogy nehéz gyermekkora volt. Édesapja börtönbe került, mert agyonszúrt egy embert. Azóta nem látták egymást. Elmondása szerint a bátor és határozott nőket sohasem bántotta. Többször előfordult, hogy a halálos fenyegetés ellenére a kiszemelt áldozata nem ijedt meg, sőt, volt aki pofon vágta. Olyankor mindig gyorsan, „dolgavégezetlenül” hagyta el a helyszínt. Őt a megrémült áldozatok vonzották. Szavai szerint a nők félelme hozta izgalomba. Tetteit nem bánta meg, „ki kellett elégítenie az ösztöneit”, de már elég tapasztalt ahhoz, hogy rájöjjön, a nemi erőszak nem helyes dolog – mondta. Végezetül elpanaszolta: tizenöt év után úgy dobták ki a börtönből, mint egy kutyát. A Szociális Munkaközpontban sem segítettek neki. Az egyik barátjától kapott egy kis pénzt. „Munkát szeretne találni és új életet kezdeni”, mondta a sorozatos erőszakoló (ami alig hihető).
Az interjú nagy közfelháborodást keltett. A ki tudja ki által pénzelt feminista szervezetek szerdán tüntetést szerveztek az Informer szerkesztősége előtt. A demonstrálók nehezményezték, hogy az említett újság interjút készített a sorozatos erőszakolóval. A szerb média és a közösségi háló egy része arról számolt be, hogy összekarmolták, fenéken és lábon rúgták Dragan J. Vučićevićet, az Informer főszerkesztőjét, a szerb rezsimhű média talán legközönségesebb, bárdolatlan alakját.
Felmerül azonban a kérdés, vajon miért nem tették azt, amikor hazugságok hosszú sora jelent meg a bulvárlap címlapján különböző rezsimellenes közéleti személyiségekről, vagy amikor a nemzeti közösségeket, főleg horvátokat és albánokat sértések, soviniszta támadások érték az Informer részéről?
Arról nem is beszélve, hogy Szerbiában szinte mindegyik politikai oldal és médium nagyokat hallgat arról, hogy a világ az első délszláv háború alatt figyelt fel arra, hogy a nemi erőszakot a népirtás egyik módszereként is használhatják. 1992 és 1995 között főként a nagyszerb imperialisták nációs „erőszaktáborokat” hoztak létre az „etnikai vérvonal frissítés érdekében”. Mindez a becslések szerint 20 ezer nőt érintett.
A háborús bűnösök még ma is köztünk élnek, és épp az említett médium emeli piedesztáltra őket…
(Fotó: Aleksandar Roknić)