Egyéb 

Villanymotorok és azok jellemzői

Mindent a villanymotorokról…

villanymotor olyan berendezés, amely az elektromágneses indukció segítségével képes az elektromos áram energiáját mechanikus energiává, általában forgó mozgássá alakítja. Ezt az energiát felhasználva képes tengelyére szerelt szíjtárcsa vagy lánckerék segítségével másik tengelyt vagy tengelyeket meghajtani. Ha egy mágneses térben elhelyezett tekercsbe elektromos áramot vezetnek a benne kialakuló mágneses mező kölcsönhatásba lép az állandó mágnesek közötti mágneses mezővel és elforgatja a villanymotor belsejében elhelyezett tekercset.

A villanymotorok fajtái az alábbiak lehetnek:

  • Egyenáramú villanymotor – Egyenáramú energiát állít elő
  • Aszinkron villanymotor – Másnéven indukciós motor
  • Szinkron villanymotor – A feszültséget egyenáram gerjeszti
  • Univerzális villanymotor – Képes egyenáramról és váltóáramról is működni

Manapság az aszinkron motorok terjedtek el a legszélesebb körben. Ahol nem áll rendelkezésre háromfázisú hálózat, egyfázisú aszinkron gépeket használnak. Általában háztartásokban népszerű típus.
Az egyfázisú villanymotorok általában négy és két pólusú típusban terjedtek el. A négy pólusú 1440-1500 fordulat/perc fordulatszámra javasolt, míg a két pólusú 3000 fordulat/perc fordulatszámra. A villanymotorok általában talpas és peremes kivitelben érhetőek el. Az egyfázisú villanymotorok általában 230/400V 50Hz feszültségen működnek.
Ipari felhasználásra a háromfázisú villanymotorok terjedtek el. Az ilyen típusú villanymotorok általában 230/400V 50Hz vagy 400/690V 50Hz feszültségen működnek. Kivitelük szerint lehetnek talpasak vagy peremesek. A perem méret kétféle is lehet. A B5-ös nagy perem vagy a B14-es kis perem. A háromfázisú motoroknál már a kettő és négy pólus mellett megjelenik a hat pólusú motor, mely 850 fordulat/perces fordulatszámot garantál.
A villanymotorokat energiahatékonysági szempontokat figyelembe véve is megkülönböztetjük. IE szabvány szerint léteznek sztenderd hatékonyságú, de alacsony fogyasztású motorok is.
A villanymotorok fordulatszámának szabályzása frekvenciaváltóval történik. Ezek a berendezések széles határok közötti fordulatszám-szabályzást tesz lehetővé, számos ellenőrző, és védelmi funkciót tartalmazhatnak villanymotor mellé szerelve.

Hasonló bejegyzések