Délvidék Kiemelt 

100 éve írták: „A szerb oktatásügy a Délvidéken teljesen meg akarja ölni a magyar kultúrát“

100 éve írták a lapok:

Hogyan zárják le a magyar iskolát a szerb megszállású területen?

Ismeretes, hogy a szerb megszállott területen lehetőleg megakadályozzák a magyar iskolák fenntartását. Erre különféle ürügyeket használnak. Az egyik ürügy például az, hogy a német nyelvű tanulók alapjában véve nem magyarok és így miattuk magyarnyelvű iskolát fenntartani nem lehet. A délvidéki  magyarok ezt az eljárást gúnyosan névvegyelemzésnek mondják.

Mint más Becskerekről jelentik, az egész Bánság magyar és német lakosságát súlyosan érinti a becskereki iskolahatóság legutóbbi intézkedése, amelynek eredménye a Miasszonyunk zárdájában felnartott polgári iskola bezárása. Eleinte azt hitték a magyarok, hogy ez az iskola talán elkerülte az iskolai hatóság figyelmét, de sajnos nem így történt. Itt is pontosan megvizsgálták az egyes osztályok tanulóinak névsorát, gondosan kiselejtezték a német anyanyelvű tanulókat az osztályokból, azután megállapították, hogy a felekezeti iskolában megmaradt magyar anyanyelvű tanulók létszáma nem üti meg azt a mértéket, amit a közoktatásügyi miniszter meghatározott. Ennek értelmében aztán még a keddi nap folyamán beszüntették a zárda polgári iskolájának működését, ezzel megfosztva egy csomó diákot a tanulmányának további folytatásától. A szülők, amint értesültek erről, elhatározták, hogy lépéseket fognak tenni az iskola újból való megnyitása érdekében és valószínűleg személyesen is fel fogják keresni a közoktatásügyi minisztert, hogy kérésüket előadják.

(Friss Hírek, 1922. október 3)

Csak egyetlen magyar gimnázium lesz a szerb megszállású  területen

A Délvidéken levő összes gimnáziumokban, mint szabadkai tudósítónk jelenti, megszüntették a magyar nyelvű előadásokat. Eddig párhuzamosan szerb és magyar előadásokat tartottak. A szerb kormány azonban úgy találta, hogy nincsen annyi magyar diák, hogy számukra magyar előadásokat is tartsanak és ezért Svetozar Pribičević közoktatásügyi miniszter rendeletet küldött az iskolaigazgatóknak, amely szerint a magyar diákok ezentúl magyarul csak a zentai gimnáziumban tanulhatnak. A rövid rendelet szövege a következő:

A közoktatásügyi miniszter ez évi szept. 22 én kelt 14689—922 számú rendeletével elhatározta, hogy azokat a diákokat, akik tanulmányaikat magyar oktatási nyelven óhajtják folytatni, a zentai gimnáziumba utasítsák, azokat pedig, akik német nyelven akarnak tanulni, a zsombolyai gimnáziumba utasítsák.

A rendelet nagyon élénk bizonyítéka annak, hogy mennyire respektálják a szerbek a nemzeti kisebbségek jogait.

(Friss Hírek, 1922. október 3)

A vagonlakók érdekében még semmiféle lépések sem történtek

A vagonlakó menekült családok három keserves tél után végre abba a szerencsés helyzetbe kerültek, hogy csaknem mindanyiuknak egészséges, tiszta és új lakásokat ajánlott föl a város. A felhívást a lakások elfoglalására a napokban már meg is kapták a menekült vagonlakók. Sajnos azonban, csak ajánlatot kaptak, a lakásokat nem foglalhatják el, mert azoknak olyan nagy az áruk, hogy megfizetni a szegény során menekültek képtelenek.

Tegnap a hűvös, esős időben látogatást tettünk a menekültek között, akik az átélt szenvedésekről már panaszkodni sem tudnak. A Szeged-állomáson a nyolcadik vágányon vannak a menekültek vagonlakásai. A sáros kis létrákon a mocskos esővíz csurog alá, egy élő lelket sem lehet látni a vagonok lakói közül. Az első kocsinál megállunk és megzörgetjük az ajtót. Egy nagyobbacska leány tolja félre a nehéz vagonajtót. Az arca sápadt s mezítelen karját a hideg libabőrösre csípte. Bent épp úgy esett az eső, mint kint. Elmondotta, hogy a családfő munkára ment, az édesanyjuk pedig lakás után szaladgál. Nem régóta, csak két is fél éve laknak a vagonban.

Egy másik vagonnál is megállunk. Idős asszony, börtönőr felesége fogad bennünket, aki éppen a nagymosást végezte. Vízért nem igen kellett ellátogatni a távoleső kúthoz, mert a vagon tetején ebből elég bőven folyt be. Az asszony bunyevác, aki tört magyarsággal átkozta a szerbeket, akiknek köszönhette, hogy most vagonban kell szenvednie.

— Van lakás, de 18.000 korona, ki bírja ezt megfizetni? — mondotta az asszony.

Kerek három éve laknak vagonban.

Egy főkalauz felesége — aki szomszédolni jött át — elmondotta, hogy szintén három éve lakik vagonban. Most alkalma lenne végre lakáshoz jutni, de a 180.000 koronás lakbért nem tudják megfizetni Majdnem minden nap odajár lakást keresni, de eddig eredménytelenül.

Egy vasúti raktárnok felesége sírva panaszolta el, hogy őneki is felajánlották a 18 ezer koronás kislakást, de nincsen pénze, hogy megfizethesse. Az urának az évi lakbére összesen 600 korona, de szívesen ráfizetne — úgymond — 200 koronát havonta, csak már lakásba volna költözni.

Megtudtuk azután, hogy — bár a hideg ősznek még csak az elején vagyunk — csaknem minden vagonlakásnak van betege.

Érdeklődtünk a menekültügyi hivatal vezetőjénél, hogy történt-e már valami érdemleges intézkedés a vagonlakó menekültek elhelyezésére vonatkozólag. Erre a következő választ kaptuk:

 A menekültügyi hivatal a közelmúltban indított akciót a baraklakások megjavításának érdekében, azonban ez csakhamar kátyúba jutott, mert a város, a túl magas költségvetésre hivatkozva, elutasította a tervet. Az ügy most a népjóléti miniszter előtt fekszik, ahonnan ezideig még semmi válasz sem érkezett le. Ami a vagonlakókat illeti, az ő érdekükben ez ideig még semmi lépés sem történt, noha a kislakásokat állítólag az ő céljaikra építették. A túl magas lakbérek miatt azonban vonakodnak a lakásokba beköltözni, ami érthető is.

 A nyomor enyhítésére azonban Aigner Károly dr főispán úrtól ígéretet kaptunk arra nézve, hogy a menekült munkanélküli iparosok és rokkantak a munkaközvetítő után téli foglalkozáshoz fognak jutni így szintén a nők is. A többgyermekes családanyák, akik gyermekneveléssel vannak teljesen elfoglalva, segélyben fognak részesülni.

Mindezeket mi igen humánus intézkedéseknek tartjuk, azonban itt volna már az ideje annak, hogy a sokat szenvedett vagonlakók végre már emberhez méltó lakásba kerülnek.

(Friss Hírek, 1922. október 4)

A zágrábi mezőgazdasági kiállítást bojkottálták a horvátok.

Szeptember 17-én mezőgazdasági kiállítást rendezett Pacelj szerb földmívelésügyi miniszter Zágrábban. A kiállítás ellen a horvátok oly hatalmas sajtóhadjáratot indítottak, hogy a zágrábi kiállításon csak Pacelj miniszter és kíséretei jelentek meg. A bojkott kellemetlenül érintette a szerb kormányköröket.

(Friss Hírek, 1922. október 5)

Verekedés a  nóta  miatt,

tegnap este  a  Futaki-úti  Fehér  Ökör  vendéglőben  egy kisebb,  magyarokból  álló   társaság   mulatozott, amelynél  természetesen  nem  hiányzott  a cigány és  a  nóta  sem.  A  magyar  nóta  egy,  a szomszédos  asztalnál  ülő,   fiatalemberekből   álló   társaságot  annyira  „felizgatta“  hogy  hamarosan  belekötöttek   a   csendesen   nótázókba.   Az   alkohol gőze   mellett   kiélezett   nemzetiségi    ellentétek ilyen  formában  való  tárgyalása  az  utcán  is folytatódott,  miután  a  magyarokból  álló  asztaltársaság   az   oktalan   provokáció  elől   a   távozással akart  kitérni.  Az  utcai   verekedés   zajába  beledördült  néhány revolverlövés  is.   Az   éjjeli  háborúnak  néhány  perc   múlva   a   rendőrkardlap vetett  véget.   A  verekedőket  a  rendőrségen   leigazoltatták  s  megindították  ellenük  az  eljárást. Ma  már  aligha  emlékeznek  :—  kialudva  a  mámort  —  a  Futaki-úti  háború  részleteire.

(Délbácska, 3. évf. 1922. október 7. 223. sz.)

„Nemzeti  történelem“.

Stanoje Stanojević a  beogradi  egyetem   történelem   tanára kiadta  Nemzeti  történelmét    az    elemi     iskolák nem szláv  tanulói  számára.  A  könyvet  a  közoktatásügyi  tanács  jóváhagyta    és    tankönyvül ajánlotta.   Nem sokára  meg  fog   jelenni    ugyancsak  Stanojević tollából  a    középiskolák    részére  megírt  Nemzeti  történelem   is.

A  magyar  szülők

küldöttsége  ezelőtt  egy  hónappal    Pribičević   közoktatásügyi    minisztertől  ígéretet  kapott    arra    vonatkozólag,    hogy felül  fogja  vizsgálni   a  novisadi    magyar gimnázium  ügyét,  s  a    lehetőséghez  képest  orvosolni   fogja  a    magyar    szülők sérelmeit.  A  küldöttség járás  és a szokásos  miniszteri  ígéret  óta  egy  hónap  múlt  már  el,   de  ebben  az    ügyben még  nem  történt  semmi.

A kereszténység  terjedése  Kínában

Sanghaiban  nemrég   tartották  meg az  első egyházi  kongresszust.   Az  értekezleten  ezerkétszáz   képviselője    vett  részt  a  katholikus   egyháznak.   Az  egybegyűltek  között  igen  sok  volt a  kínai,  de  nem  hiányoztak  az  európai  hittérítők  sem.  A tanácskozásról  a  kongresszus  a  hiteles  statisztikák  alapján  megállapította,  hogy  a legutóbbi  évben  366.000  lélekkel  szaporodott a kínai    keresztény   hívők   száma  és  így  minden ezer  kínaira   egy  megtért  esik.

Délbácska, 3. évf. 1922. október 10. 225. sz.

Villanyvilágítás  az újvidéki  plébánia  templomban.

A  beltéri  kath.  plébánia  templomban csak  gázvilágítás  volt  bevezetve.  Miután  azonban  a  gázgyár   már  évek  óta  nem   működik, acetilénnel   világították  a  templomot. A hitközségi  képviselőtestület   legutóbbi  ülésén  elhatározta,  hogy a  templomba  bevezettetik a villanyt.A  szerelési   munkálatokat  tegnap  már  meg  is kezdték.

Délbácska, 3. évf. 1922. október 11. 226. sz.

Bács- és  Torontálmegyéket a belgrádi kerülethez csatolják

A szerb kormány elhatározta, hogy Bácska és Torontál főispáni székét nem tölti be, mert új kerületi beosztás lép életbe. A belgrádi kerületbe olvasztják be a megszállott Bácskát és Torontál megyét is. Az új kerület élére Milorad Vlaškalin dr. belügyi osztályfőnököt állítják.

Rendbehozatja a magyar állam a szerbek által elpusztított iskolákat

A két évig megszállva tartott alsótanyai területen a szerbek, számítva arra, hogy ki kell nekik üríteniök ezt a részt, nem kíméltek semmiféle értéket. Nemcsak gazdasági épületeket romboltak szét és vitték el magukkal a felszereléseket, hanem nem átallották elpusztítani és kifosztani a megszállott területen levő iskolákat sem. Emiatt mindeddig nem kezdődhetett meg az alsótanyai iskolákban a tanítás; most is, a múlt hónap közepén csak úgy tudták megkezdeni a tanítást, hogy a tanuló ifjúságot kérte fel az iskola vezetősége arra, hogy széket, vagy zsámolyt hozzanak magukkal. A kis diákok, mint megírtuk, székeken és támasz nélküli zsámolyokon ülnek órákon keresztül s ez a körülmény természetesen hátrányos a kisgyermekek egészégére. Az alsótanyai iskola rendbehozása most több mint kétmillió koronába kerülne, mert egy iskolapad beszerzése hétezer korona. Miután az épület rongálódottsága következtében a téli hónapokban nem lehetne ott tanítást tartani, mielőbb szükséges volna az iskolaépületnek kijavítása és a tantermek megfelelő felszerelése. A tanyai iskolák az állam hatáskörébe tartoznak és ennélfogva csakis a kultuszminisztériumtól várható a szerb vandalizmus nyomát magán viselő iskola iskola rendbehozása.

Gombkötő Antal tanfelügyelő nemrégiben a megszállás alól felszabadult iskolák kijavíttatása ügyében Budapestre utazott, hogy a kultuszminisztériumban élő szóval is referáljon a magyar közoktatást ért károkról. Számiban felterjesztésre, amelyekben az iskolák rendbehozatalát kérték, a kultuszkormány még nem reagált. Gombkötő tanfelügyelő személyes utánjárásának eredményeként megígérték a kultuszminisztériumban, hogy a szegedi államépítiszeti hivatalt utasítják az elpusztított iskola épületek mielőbbi rendbehozatalára.

A javítások költsége, mint fentebb jeleztük két millió koronánál is többe fog kerülni a mai anyagárakat és munkabéreket véve figyelembe. Ha azonban továbbra is halasztják az iskolák rendbehozását, akkor jóval több lesz a költség, júliusban, közvetlen a szerb megszállás megszűnte után alig 6-0.000 korona kellett volna ahhoz, hogy az alsótanyai iskolát a tanításnak megfelelő állapotba hozzák.

(Friss Hírek, 1922. október 11)

Jugoszlávia kincsesbányája.

A szerb hivatalos lap érdekes összehasonlító táblázatot közöl az SHS állam tartománykénti bevételeiről. Az adatokból kitűnik, hogy Bácska, amely sem területét, sem népességét tekintve nem áll első helyen, vezet az állami bevételekhez való hozzájárulás tekintetében. Ez év első hét hónapjában ugyanis a bélyegjövedelem Bácskában 32 millió dinárral haladja meg a többi tartományokét, a fogyasztási adók jövedelme pedig az elmúlt év ugyanazon időszakában 31,5 millió dinárral több a Bácskában, mint másutt.

(Friss Hírek, 1922. október 15)

A szerb kultúrpolitika

Szabadkáról jelentik. A szerb közokatásügyi kormány a Délvidéken teljesen meg akarja ölni a magyar kultúrát. A folyó tanév elejével valamennyi kereskedelmi iskola magyar osztályait megszüntették. A magyar gimnáziumok közül csak a zentait hagyták meg, így most csak két nemzetiségi iskola van Bácskában , a zentai magyar és a zombori német gimnázium.

Ez a brutális nemzetiségi kultúrpolitika újabb erőt adott a kétségbeesés szélén álló magyarságnak. Minthogy így csak néhány földbirtokos magyar járathatja gyermekét középiskolába, a délvidéki magyarság mozgalmat indított a szegénysorsú magyar diákság felsegélyezésére.

(Friss Hírek, 1922. október 17)

A szerb hadügyminiszter províziója

A Der Morgennak táviratozzék Belgrádból. Egy, a szerb hadügyminisztérium által kiküldött bizottság néhány nappal ezelőtt 35 millió töltényt rendelt a hirtenbergi patrongyárban. A Tribuna és a Politika leleplezték, hogy a gyár nemcsak a bizottság tagjainak, hanem a hadügyminiszternek is províziót volt kénytelen fizetni.

A hadügyminiszter másfélmillió dinárt kapott egy hozzá közelálló hölgy közvetítésével egy bécsi nagy bank jótállási levele alapján. A botrányos ügy leleplezése Belgrádban óriási feltűnést keltett. A tölténygyár igazgatója, aki a napokban Belgrádban időzött, kénytelen volt a tölténypanama által előidézett felháborodás miatt a várost sürgősen elhagyni.

Az olasz fascisták újabb puccsra készülnek Fiume ellen

A Pašić-kormány lapjainak egybehangzó jelentése szerint az olasz fascisták újabb államcsínyre készülnek Fiuméban. 80 ezer  fascista van útban Fiume felé azzal a szándékkal,hogy megszállják a várost és megakadályozzák a rapallói szerződés végrehajtását. Spreafico tábornokot, ki jeleneg Itáliát képviseli Fiuméban, legközelebb felmentik állásától.

Tízmilliós csalással vádolják a zentai volt polgármestert.

Szabadkáról jelentik : Zenta városa szombaton tartotta közgyűlését, amelyen az ottani villamos vasút telepének eladása került először szóba. A tanácsi javaslat az volt, hogy a közgyűlés ne vegye tudomásul az eladást. Tízmillió dinárt ér a telep és ezt egymilliókétszázezer koronáért adták el. A szerb közlekedési minisztérium, amelyhez jóváhagyásra beterjesztették az eladási szerződést, azt azzal küldte vissza, hogy nyilatkozzék a város közönsége, hogy megfelel-e érdekeinek az eladás. Kosta Spajić akkori polgármester önhatalmúlag, a közgyűlés megkérdezése nélkül azt felelte a miniszternek, hogy Zenta közönsége örömmel beleegyezik az eladásba. Ezzel a polgármester 10 millióval károsította meg Zentát. Az egyik bizottsági tag indítványára a közgyűlés utasította a városi főügyészt, hogy indítson vizsgálatot a zentai volt polgármester ellen,

(Friss Hírek, 1922. október 18)

A jugoszláv névvegyelemzés

A névvegyelemzés fogalma, mint nemrégiben megírtuk, a jugoszláv kultúrpolitika szüleménye. Ami a magyar kultúra megölésére célravezetőnek látszik, a szerb türelmetlenség mindazt felharácsolja. Így született meg a névvegyelemzés, mely szerint a név hangzása után a legmagyarabb diáknak is megállapítható szerb nemzetisége. A közoktatásügyi miniszter rendelete értelmében ugyanis csak akkor lehetett volna a nagybecskereki gimnáziumban magyar osztályokat megnyitni, ha megállapított számú magyar diák jelentkezik. A nagybecskereki gimnáziumba 150 magyar tanuló kérte felvételét, a névvegyelemzés folytán azonban megállapították, hogy legnagyobb részben szerb, német és zsidó nemzetiségűek és felvétel iránti kérelmüket elutasították. A névvegyelemzés tehát bevált: Jugoszlávia a magyar tanulókat megfosztotta az iskoláktól.

Kecskeméti Közlöny, 1922. október 19 / 241. szám

A feketeinges hadsereg

A   fascisták   szervezeti   szabályzata   — Miszticizmus, középkori lovagrend  és  ókori légió  összekalapálása

A  fascisták   Itáliában országszerte  erősen  szervezkednek, hogy  a  legfőbb  hatalmat  kezükbe  kaparinthassák.  Céljaik azonban  a  politikán  is  túlmenők,  a   kormányhatalom  megszerzését  csak   közbeeső  állomásnak  tekintik.  A  fascisták  nem  akarnak  egyebet, mint  hogy  Olaszországban  minden,  minden,  az egész  élet  fascista  legyen.   A  szellemi,  az   erkölcsi,  a  politikai,  a  magánéletet  mind  a  saját képükre  akarják  alakítani  és  éppenséggel  nem különös  esemény,  hogy  itt-ott  máris  a   divatot igyekeznek  megregulázni.   Nemcsak  anyagaikban,  hanem  lelkiekben  is  gondját  akarják   viselni  a  népnek  és  szervezetük  inkább  hasonlít középkori  lovagrendhez,  mint  modern  politikai testülethez.

Szabályzatuk  is   valami   miszticizmus  és  ókori  klasszicizmus  keveréke, mely erősen  magán  viseli  a  katona-költő   képzeletének nyomait. Szabályzatuk  első  pontja  a  fascizmus  következő  meghatározását   adja:   „milicia,   mely Istennek  és  a  hazának   szolgál!“.   A   katonai szervezetnek  a  célja  „Olaszországnak  új   férfiasságot  adni  és  egy  hatalmas  hierarchia  alapját  megteremteni,  amelyre   bízhatja  a   párt   a nemzet  sorsát“.

A  kötelességeket  a  szabályzat   negyedik pontja  állapítja  meg,  erősen  d’annunziós   modorban:  „A  fascista  katona   szolgálni   köteles Itáliának,  tisztán  és  mély  miszticizmussal  telve, megrendíthetetlen  hittel,  hajthatatlan   akarattal, megvetve  az  opportunizmust,  az  okosságot   és ravaszságot,  készen  minden  áldozatra,  – áthatva egy  rettentő  apostolság   súlyától,   hogy   megmentse  a  közös  nagy  Anyát  és  erőt  és   tisztaságot  adjon  neki“,  Később  megállapítja  a  szabályzat:  „A  fascista  katona  csak   kötelességet ismer.  Csak  egy  jóga  van:  kötelességét  teljesíteni  és  ennek  örülni.  Ennek  az  önkéntes  miliciának  engedelmessége  abszolút,  vak  és  tiszteletteljes,  egészen  a  hierarchia   tetejéig,  a   legmagasabb  vezetőig“.  Azután:  „A  fascista   számára,  mint  a  régi  lovag  számára,   a   becsület olyan  törvény,  amely,  bár  nem  éri  el,  a   tökéletesség  tetőpontjára  törekszik“.

A  fascista  katonát  régi  római  mintára gregario-nak  nevezi  a  szabályzat  és  alázatosságot  és  erőt  követel  tőle.  A  gregariók  megint két  táborra  oszlanak,  a  tulajdonképpeni  principikre,  a  feketeinges  „aktív  katonákra“  és  a triariokra,  a  tartalékosokra.  Az  előbbiek front­harcosok,  vagyis  arditik,  kik  háborús  vállalkozásokban,  büntető  expedíciókban  stb.  résztvesznek,  az  utóbbiak  a  mögöttes területen  tartják  fenn  a  rendet.  Ha  valamelyik katona  megsérti  a  szabályzatot,  tisztátalan,  méltatlan,  vagy áruló  lesz.  A  tisztátalanok  felett  felebbvalóik, a másik  két  kategória  felett  egy  hadbíróság-féle  ítélkezik.

A  fascistáknak  egyenruhájuk  is  van:  a fekete  ing.  „Aki   egyenruháját  és  jelvényeit egész  életével  nem  védi,  méltatlan  ezeket  viselni.  Mert  ezekben  testesül  meg  a  háború arditi-jainak   hagyománya“.  A  rangfokozatok két  csoportra oszlanak:  katonaira  és  politikaira. A  katonai  rangfokozat  a  következő:  főparancsnok,  zónafőfelügyelő,  konzul,  egy  cohors  parancsnoka,   centuria-parancsnok,   manipulus-parancsnok. A politikai  rangok  pedig: pártvezér (jelenleg  Benito  Mussolini),  politikai  főtitkár (jelenleg  Michele  Bianchi),  pártvezetőségi  tag, helyettes  főtitkár,  ügyvezető főtitkár,  tartományi kiküldött,  képviselő, tartományi  titkár  és  a  tartományi  vezetőségek  tagja,  a  helyi  csoportok titkárai.

A  vitézséget  a  fascisták  medáliával  jutalmazzák.  Arany,  ezüst  és  bronzmedáliával.  Vagyis  minden  megvan  közöttük,  ami  a  rendes hadseregekben  és  vezetőjük  legfőbb  hadúrnak érezheti magát. A fascisták csak  idő  kérdésének tartják,  hogy  átvegyék a  rendes hadsereg helyét.

Délbácska, 3. évf. 1922. október 18. 232. sz.

https://vocetempo.it/vt2018/wp-content/uploads/2022/10/1635148100266_marcia-su-Roma.webp

Hasonló bejegyzések