Rabok építik a magyar-szerb határon a kerítést: létragátló rendszert szerelnek fel Röszkén
Mivel a jelenleg börtönben levő közel 2500 embercsempész éves fogva tartása közel 3 milliárd forintba kerül, olcsóbb, ha az állam a megelőzésre költ. Jelenleg egy olyan „létragátló magasító” rendszert építenek a kerítésekre, amit nem tudnak megmászni a határsértők – írja a Blikk.
Tizenkét órás műszakok is vannak, kétnapos váltásban, nem könnyű munka ez
– mondta a Szegeden fogva tartott Nagy Sándor, aki ötéves szabadságvesztésének a végét tölti. A gazdasági ügyek miatt elítélt fiatal férfi 8 hónap múlva szabadul. A civil életben az építőiparban dolgozott, rabtársai hallgatnak rá, mit, hogyan kell csinálni a kerítés megmagasításán.
Könnyebben telik az idő, ha dolgozunk. Naponta ötször kapunk enni, meleg ételt is, egy műszak után egy nap pihenő jár. A röszkei jó szakasz, két hete egy bozótos, sáros területen dolgoztunk, ott lassabban ment a munka
– fejtegette az elítélt.
A rabok egy óra alatt 30 méternyi kerítést tudnak megerősíteni. A már meglevő műszaki zárat megmagasítják, egy Y elemet raknak rá. Ez a speciális, az elítéltek által csak hattyúnyaknak nevezett elem megakadályozza, hogy a határsértők a kerítésnek támasszák a létráikat. A betolakodók nem tudnak leugrani sem, mert szögesdrót megerősítést is kap a kerítés.
A kerítést építő elítéltek láthatóan élvezettel dolgoznak, a munkavezetők és a büntetés-végrehajtás szerint is nagyon jó ütemben halad a munka. Azt, hogy erre ki kaphat lehetőséget, egy előzetes biztonsági kockázatelemzés dönti el, nem minden elítélt megy át ezen a teszten: erőszakos bűncselekmények elkövetői, hosszú ítéletes elítéltek, fegyelmi vétséget elkövető rabok nem dolgozhatnak külső helyszínen.