Évtizedekkel a balkáni háborúk után is még több millió illegális fegyver van a térségben
A háborúk kitörése után szinte rögtön felvirágzik az illegális fegyverkereskedelem, a balkáni háborúkból megmaradt fegyverek például még ma is ott vannak az európai bűnbandák kezében. Nem lehet ez másképp az ukrajnai háború esetében sem, figyelmeztetnek a nemzetközi szakértők.
Számos jelentésben felbukkan Svédország neve, amikor háborúból származó illegális fegyverekről van szó. Svédországban a hírhedt egykori jugoszláv maffia, a „Juggemaffia” uralta a szervezett bűnözést az 1990-es években és bár azóta a szervezet már eltűnt a fővárosból, a volt Jugoszláviához fűződő bűnügyi kapcsolatok még élnek és virulnak – hívja fel a figyelmet a genfi székhelyű Nemzetközi Szervezett Bűnözés Elleni Globális Kezdeményezés (Global Initiative Against Transnational Organized Crime) az egyik jelentésében.
A Svédországban megforduló illegális fegyverek és kábítószerek jelentős része a Nyugat-Balkánról érkezik.
Gunnar Appelgren főfelügyelő szerint az elmúlt években világossá vált, hogy a szervezett bűnözői csoportok, amelyek központja nagyrészt Szerbiában találhatók, Svédországban is komplett hálózatot alakítottak ki.
A Nemzetközi Szervezett Bűnözés Elleni Globális Kezdeményezés szerint a csempészett fegyverek fő útvonalai gyakran főutakon és határátkelőhelyeken vezetnek, míg Montenegróból néhány mellékúton viszik a fegyvereket Bosznia-Hercegovina délkeleti részére.
Szerbiából csónakokkal és tutajokkal csempészik azokat szintén Boszniába. Onnan pedig Horvátországba vezet a fegyverek útja, majd tovább Nyugat-Európába.
Bár már évtizedek teltek el a balkáni háborúk óta, Szerbia még most is tele van lőfegyverrel – legálisan és illegálisan tartottakkal egyaránt. Igaz, utóbbiakat a rendőrség igyekszik lefoglalni, a harcokat követően fennmaradt óriási mennyiséggel nehezen tud megbirkózni.
Hogy mennyi fegyver volt pontosan a háború alatt az országban, nem lehet tudni. Egyrészt soha nem tették közzé, mennyi fegyver volt a Jugoszláv Néphadsereg birtokában, másrészt követhetetlen, hogy mekkora szállítmányok érkeztek az országba illegális úton, például Albániából, vagy a Vihar hadművelet nyomán Horvátországból Szerbiába menekülő mintegy kétszázezer ember zsebében vagy traktorában.
(Külföldi média nyomán, fotó: Brandbook)