Drasztikussá vált a munkaerőhiány Szerbiában és Délvidéken
Évek óta érezhető, hogy egyre kevesebb a szakember a balkáni országban, de most már szinte nincs olyan szakma, ahol lenne elegendő munkavállaló. Ebben egyetértenek a közgazdászok és a munkaadók is.
Az elmúlt években tapasztalható elvándorlás nem hagyta nyom nélkül a Balkánt, a szakemberek külföldre költözése sok szakma esetében munkaerőhiányt eredményezett Szerbiában is. Akik otthon maradtak, gyakorlatilag válogathatnak a munkák között, s csak azokat a feladatokat vállalják el, amelyek nekik megfelelőek.
A közgazdászok szerint gyors és tartós megoldás nem látszik a problémára. Ehelyett tüneti kezelést alkalmaznak az országban, a hiányt külföldi munkaerő behozatalával pótolják.
A környező államok mellett most már egyre távolibb vidékekről is érkeznek emberek, hogy dolgozzanak. Így például kubai ételszállítóval is lehet találkozni Belgrád utcáin, vagy több esetben is hallani lehet arról, hogy az éttermek konyháin Srí Lanka-i munkások dolgoznak – írja a V4NA és a szerbiai média egy része.
„A fizetésünk itt jóval nagyobb, mint otthon. Ez mégis csak Európa. Itt minden más. Sokat kell dolgoznunk, ez az ára a magasabb bérnek, de ha összehasonlítjuk az életet itt, illetve otthon, akkor nem is olyan nehéz. Elégedett vagyok itt”
– magyarázta a B92 portál oldalán olvasható nyilatkozatában az egyik kubai ételkihordó.
28.000 munkavállalási engedélyt adtak ki külföldieknek
A munkaadóknak valahogyan pótolniuk kell a megüresedett helyeket, így kénytelenek külföldről, idegen országokból hozni alkalmazottakat.
A Nemzeti Foglalkoztatási Iroda idén négyszer annyi munkaengedélyt adott ki más állampolgároknak, mint 5 évvel ezelőtt. 2022-ben ez a szám 28.000 körül mozog. A legtöbben Kínából, Törökországból, Oroszországból, Indiából és Ukrajnából érkeztek Szerbiába. Nekik egyes esetekben a fizetés mellé biztosítják a szállást és az étkezést is.
Nagy gondot jelent az is az országban, hogy a lakosság egyre inkább elöregedett, a munkaképes felnőttek pedig a korábbinál könnyebben tudnak külföldön munkát vállalni.
(Fotó: Nova.rs)