Gyógyítható-e az alkoholbetegség egy egyszerű újévi fogadalommal?
“Új év, új kezdet!” – mondják sokan, és ezzel nincs is semmi baj mindaddig, amíg nem társítanak hozzá sokszor betarthatatlan fogadalmakat, melyek többet ártanak, mint használnak. Ugyanis attól, hogy a naptárban eggyel nagyobb számjegyet írunk, még nem tudunk játszi könnyedséggel, egyik napról a másikra drasztikus változtatásokat eszközölni az életünkben.
Alapjában véve mi a gond az újévi fogadalmakkal?
Megfogadni valamit, majd valóra is váltani jó dolog. Azt jelzi, hogy beláttuk, valami rosszul halad az életünkben, és szeretnénk rajta változtatni. Csak sajnos ez a legritkább esetben megy mindenféle erőfeszítés nélkül.
Egy alkoholbeteg esetében az például reális fogadalom lehet, hogy az új évben részt vesz a Swan Lake Központ leszokást segítő terápiáján. Az, hogy “elsejétől többé nem iszom”, bár szándék szempontjából dicséretes, ugyanakkor aligha kivitelezhető.
A legtöbb újévi fogadalom ugyanis – és itt most nemcsak a függőségekre gondolunk, hanem az olyan ígéretekre is, mint az egészségesebb étkezés, több testmozgás, kevesebb stresszelés – csúfos bukással végződik. Az első hetekben, hónapokban még kitart a motiváció, aztán a lelkesedés csökken, végül fel is adjuk az egészet, és minden visszatér a régi kerékvágásba.
Ezek a kudarcok pedig tovább rombolják a sok esetben egyébként is alacsony önbecsülést, ami tovább ronthat a helyzeten, főleg ha egy addikcióról van szó.
Aki letette az italt, az meggyógyult?
Sokan abban a tévhitben élnek, hogy az a tény, hogy valaki abbahagyta az ivást, már egyenértékű azzal, hogy kigyógyult az alkoholizmusból. Sajnos ez súlyos tévedés. Igaz, hogy ehhez hatalmas akaraterőre van szükség, ami elismerésre méltó, ugyanakkor nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy ezzel csak a tünetet szüntette meg, magát a kiváltó okot nem kezelte.
Az alkoholfüggőséget ugyanis valami előidézte. Ez lehetett akár egy stresszes munkahely, egy megromlott párkapcsolat, egy rossz szülő-gyerek viszony, és még ezer más dolog. És hiába tette le az illető az italt, a lelkében gyökerező traumák, fájdalmak, továbbra is ott vannak, és azok a problémák, amiket eddig az alkohollal igyekezett orvosolni, most még fenyegetőbbnek tűnnek.
Ezért elég egyetlen csak egyetlen apró, gyenge pillanat, és máris újra előkerül a pohár és az üveg, az átmeneti józanságot pedig ismét elmossa az alkoholmámor.
Épp ezért nem használják a szakemberek sem a “gyógyult alkoholista” kifejezést, helyette a “száraz” jelzővel illetik az egyént.
Hogyan lehet hatásosan orvosolni a problémát?
Az alkoholizmusból kigyógyulni nem csak annyi, hogy többé nem iszunk egy kortyot sem. Ki kell deríteni, hogy mi siklott félre az életünkben, és ezeken a hibás szokásokon, viselkedésformákon kell változtatni.
Az új szokások megtanulása, az egyes helyzetekre adott reakcióink újraértelmezése, az önértékelés felépítése mind fontos építőkövei az új, alkohol nélkül is boldog, kiegyensúlyozott életvitelnek. Ehhez viszont szakember segítségére van szükség.