Már a gyermekeket is megkülönböztetik?
Az alábbiakban közöljük Tápai József bácsgyulafalvi VMDK-tanácstag nyílt levelét.
A levél a múlt év végén érkezett a szerkesztőségünk címére.
Az idei év folyamán két írásbeli beadványomra nem kaptam választ a tanácstól. Kértem, hogy részt vehessek a tanácsgyűléseken, ami minden választójoggal rendelkező lakos joga, a helyi közösség alapszabályzata és az ügyrendi szabályzata rendelkezései alapján. Más eszköz nem lévén, fordulok nyílt levélben a H. K. tanácsához.
Az idei falutélapó érkezésének helyét és idejét nem tisztem és nem is akarom véleményezni. Ez a döntés a szervező tanács joga. A probléma: a tanács vagy csak egyes tagjai megosztották e maroknyi közösséget (gyerekeket).
Egy tanácstag megfogalmazása szerint (idézem) a „külsősök” csak pénz befizetése utána kaphatnak csomagot. Hogy van ez? Ki határozza vagy határozta meg, ki a „külsős” és ki nem az?
A faluból elszármazó, tartósan vagy ideglenesen vidéken, külföldön tartózkodó gyerek már „külsősnek” számít?
Ha ideje, kötelezettsége megengedi, hazajön szebbé tenni az ittmaradottak ünnepeit, hétköznapjait.
Ezek a gyerekek teszik ünnepé az ünnepet a nagyszülőknek, és reményeim szerint az egész maradék közösségünknek. Ők azok akik meglátogatják a temetőnkben nyugvó dédszülőket, rokonokat, szomszédokat és ismerősöket. Gondolkodjatok! Nem kell „sárga csillag” senkire! A költségvetés reprezentációs kerete nem volt elegendő 200 télapócsomagra? A falunapi túlköltekezés az oka?
A gyerekek besorolása „külsős” és „nem külsős” kategórára bűn.
Az elkövető vagy az elkövetők nem méltók a közösségünk vezetésére. A retorika szerint várjuk, hogy a nem velünk élők térjenek haza, segítsenek bennünket anyagi vagy szellemi tőkéjükkel. Mi pedig… Megjegyzem az unokám részére a csomag árát: 250,00 dinárt utasítás szerint nem folyószámlára, hanem készpénzben befizettem (elismervényt nem kaptam).
Választ a tanácsgyűlésen várok. Remélem, valaki majdcsak tiszteletben tartja a polgárok jogait.
Tápai József, Bácsgyulafalva