Kiemelt Szerbia 

Népszavazás lesz Szerbiában? Ezt a 10 pontot tartalmazza a „titokzatos terv”

Kiszivárgott a német-francia rendezési javaslat, amely megoldást kínál és végérvényesen pontot tenne a Szerbia és Koszovó között fennálló nézeteltérésre.

Ana Brnabić kormányfő “meghívására” Aleksandar Vučić holnap részt vesz majd a délelőtt 11 órakor kezdődő kormányülésen, amelyen ismerteti majd a kormánytagokkal a német-francia rendezési javaslatot, majd este beszédet intéz a néphez.

Ezt a 10 pontot tartalmazza a francia-német rendezési javaslat:

 1. cikk. Koszovó és Szerbia normális jószomszédi kapcsolatokat alakít ki, amelynek alapja a jogegyenlőség.

Mindkét fél kölcsönösen elismeri a releváns dokumentumokat és nemzeti szimbólumokat, beleértve az útleveleket, okleveleket, rendszámtáblákat és vámbélyegzőket.

2. cikk. Mindkét felet az ENSZ Alapokmányában meghatározott célok és elvek vezérlik, különösen azok, amelyek az összes állam szuverén egységének, függetlenségének, autonómiájának és területi integritásának tiszteletben tartására, az önrendelkezési jogra, az emberi jogok védelmére,  valamint a megkülönböztetésmentesség elvére vonatkoznak.

3. cikk. Az Egyesült Nemzetek Alapokmányának megfelelően a felek minden vitás ügyet egymás között kizárólag békés úton fogják rendezni, és tartózkodni fognak a fenyegetéstől vagy erőszak alkalmazásától.

4. cikk. A felek abból indulnak ki, hogy egyikük sem képviselheti a másik felet a nemzetközi szférában, illetve nem járhat el a nevében. Szerbia nem fogja ellenezni Koszovó tagságát egyetlen nemzetközi szervezetben sem.

5. cikk. Koszovó és Szerbia közös erővel törekszik az EU-tagságra.

6. cikk. Noha ez az megállapodás fontos lépést jelent a normalizálás felé, mindkét fél új lendülettel folytatja az EU által vezetett párbeszéd folyamatát, amely jogilag kötelező erejű, átfogó megállapodáshoz vezet a kapcsolatok normalizálására. A felek megállapodnak abban, hogy a jövőben megállapodásokat kötnek egymással a gazdasági, a tudományos, a technológiai, a közlekedési, az igazságszolgáltatási kapcsolatok fejlesztése, a postai, távközlési, egészségügyi, kulturális, sport, környezetvédelmi és más területeken történő előrelépés érdekében.

7. cikk. Mindkét fél szorgalmazni fogja, hogy az Európa Tanács releváns eszközeivel összhangban és a meglévő európai tapasztalatok felhasználásával konkrét megállapodások szülessenek a koszovói szerb közösség megfelelő szintű önkormányzatának és a szolgáltatásnyújtás lehetőségének biztosítása érdekében, beleértve azt is, hogy Szerbia pénzügyi támogatást nyújtson a koszovói szerb közösségnek, valamint, hogy létrejöjjön egy  közvetlen kommunikációs csatorna a koszovói szerb közösség és a koszovói kormány között.

A felek formalizálni fogják a Szerb Pravoszláv Egyház státuszát Koszovón, és a meglévő európai modelleknek megfelelően biztosítani fogják a szerb vallási és kulturális örökség magas szintű védelmét.

8. cikk. Koszovó és Szerbia rendszeresen missziót cserél, amelyeket az adott kormányok székhelyén alapítják meg.

A missziók létrehozásának részletei külön kerülnek kidolgozásra.

9. cikk. Mindkét fél tudomásul veszi az EU és a többi segélynyújtó azon kötelezettségvállalását, miszerint különleges pénzügyi támogatási csomagot hoznak létre a felek közös projektjeihez a  gazdaságfejlesztés, az összeköttetés, a zöld gazdasági átmenet, illetve más kulcsfontosságú területeken.

10. cikk. Az EU elnökletével a felek közös bizottságot hoznak létre, amely figyelemmel kíséri e megállapodás végrehajtását.

Hasonló bejegyzések