Emelkedő árak: – lehet-e hiány a tojáspiacon Szerbiában?
Az infláció a tojás árára is kihatással volt Szerbiában, egy év alatt több mint 40 százalékkal drágult ez az élelmiszer. A kistermelőknek a megemelkedett terményárak miatt gyakorlatilag már nem éri meg az ágazattal foglalkozni.
A piacot egyre inkább a nagytermelők foglalják el, akik már nem csak a szerbiai szükségleteket fedezik, hanem külföldre is szállítanak, elsősorban Észak-Macedóniába, Albániába, Boszniába, Montenegróba és az év eleje óta már Afrikába is.
Tíz darab M-es tojás egy évvel ezelőtt még átlagosan 120-130 dinárba, vagyis kicsivel több mint egy euróba került Szerbiában. A piacokon is 10-15 dinárért adták darabját.
A 2022-es inflációs hullám azonban a tojás árát is jócskán megemelte. Most átlagosan 20 dinár a tojás darabja, vagyis 200 a 10-es csomag.
A Köztársasági Statisztikai Intézet adatai is alátámasztják a vásárlói tapasztalatokat – hivatalos közlésük szerint tavaly év végén a tojás darabára 18 és 30 dinár között mozgott.
A tojásdrágulás és a fenyegető tojáshiány is rámutat arra, milyen nehézségekkel küzd a szerbiai mezőgazdaság: az állattartás drága, a felvásárlási ár alacsony, a támogatások nem elegendők.
Emiatt pedig egyre többen hagyják el az ágazatot, hiányt generálva a hús-, a tej- és a tojáspiacon is. Az agrárium egyébként is nehéz helyzetét tavaly tovább súlyosbította az extrém aszály, valamint az orosz–ukrán háború nyomán megemelkedő takarmány- és műtrágyaár-emelkedés.
Rade Škorić, a Szerbiai Baromfitenyésztők Közösségének igazgatója ugyanakkor azt mondja, megéri az ágazatban maradni, a tojás ára jelenleg elegendő a túléléshez, a kivitel pedig fellendülőben van.
Hozzátette: bár valóban akadnak kisebb gazdaságok, melyek nem tudtak lépést tartani, a többség fennmaradt.
(V4NA nyomán)