Kiemelt Szerbia 

Szerbia és az EU: „Moszkva elleni szankciók nélkül Brüsszel nem hajlandó új csatlakozási fejezeteket nyitni”

Amíg 2021 decemberében a lakosság 54 százaléka támogatta volna egy esetleges referendumon Szerbia európai uniós támogatottságát, addig egy évvel később ez az arány már 43 százalékra csökkent – derült ki egy legutóbbi felmérésből.

Ha a következő napon tartanának népszavazást Szerbiában az ország esetleges uniós csatlakozásáról, akkor a voksolóknak csak 43 százaléka támogatná azt. Ezt mutatja a felmérés, amelyet decemberben készített az Európai Integrációs Minisztérium.

A közvélemény-kutatás arra is rámutat, hogy az állampolgárok csaknem harmada elutasítja a belépést az EU-ba.

Szakértők szerint ezek a számok arra világítanak rá, hogy annak ellenére, hogy egyre több ember veszíti el a csatlakozásba vetett hitét – írja az Euronews.

Szerbia egyébként a távoli 2009 decemberében nyújtotta be az európai uniós tagság iránti kérelmét, és 2012 márciusában kapta meg az uniós tagjelölti státuszt. Az EU és Szerbia közötti csatlakozási tárgyalások 2014 januárjában kezdődtek meg. Eddig a 35 tárgyalási fejezetből huszonkettőt nyitottak meg.

Ana Brnabić, a balkáni ország bábminiszterelnöke legutóbbi sajtótájékoztatóján azt mondta,

„hiába tesznek meg bármit a reformok terén, amíg nem vezetnek be szankciókat Oroszország ellen, addig nem gyorsulhat fel Belgrád uniós csatlakozási folyamata, és nem nyithat új fejezeteket Szerbia.”

(Külföldi és szerb média nyomán)

Hasonló bejegyzések