Kiemelt Szerbia 

Későn hagyják el a szerbiai fiatalok a családi házat – a háttérben gazdasági okok állnak

Hosszú időre a szülői házban reked a fiatal felnőttek többsége Szerbiában, átlagosan 31 éves korukig nem költöznek el. A férfiak esetében még magasabb ez a korhatár, ők, 33,7 éves korukban hagyják csak el a családi házat.

Szakértők szerint ennek legfőbb oka, hogy nem megfelelőek a gazdasági körülményeik, és a saját fizetésükből gyakorlatilag nem tudnának megélni.

Míg a kamaszok többnyire alig várják, hogy kirepüljenek a családi fészekből és önálló életbe kezdjenek, a 30-as évek elején járókkal gyakran előfordul, hogy úgy döntenek, kihúznak még néhány évet a közös családi háztartásban. Az önálló élethez ugyanis megvásárolt vagy bérelt ingatlan szükséges, valamint elegendő pénz a rezsire és a háztartás vezetésére.

A felmérések szerint Szerbiában egy fiatal fizetése átlagosan 16 százalékkal alacsonyabb, mint egy idősebb személyé, az összeg pedig gyakran az alapvető fogyasztói kosár fedezésére sem elegendő – magyarázta Milica Mutavdžić. A Belgrádi Emberi Jogi Központ munkatársa szerint a fiatal munkavállalókat könnyebben kihasználják, nem kapják meg a törvény szerint járó fizetett betegszabadságot vagy a túlórapénzt, ami tovább nehezíti az anyagi önállósulás esélyeit.

Mutavdžić szerint, ha egy fiatal még 30 éves kora előtt önerőből önállósulni szeretne Szerbiában, akkor sokat és keményen kell dolgoznia, így azonban kevesebb ideje marad szórakozásra és a huszonévesek életének szépségeire.

A szakember szerint sürgős állami fellépésre lenne szükség a helyzet rendezéséhez.

„Nem arról van szó, hogy a fiatalok nem akarnak önállósulni, hanem arról, hogy nincs meg hozzá a megfelelő pillanat. A fiatalok fele, ha tehetné, elhagyná az országot. Ez azt mutatja, hogy valami nagyon nincs rendben”

– nyilatkozta a Belgrádi Emberi Jogi Központ munkatársa, aki szerint jobb feltételeket kell teremteni az önálló élet megkezdéséhez.

Azt, hogy a fiatalok önállósulását minden eszközzel segíteni kell, a pszichológus is alátámasztja. Radmila Vulić Bojović szintén a közmédiának nyilatkozva azt mondta, csak önálló egyének alkothatnak egészséges társadalmat, csak olyan személytől várható el társadalmi felelősségvállalás, aki saját magáért is képes azt vállalni.

(V4NA nyomán, fotó: Business Leader)

Hasonló bejegyzések