Kiemelt Szerbia 

Aleksandar Vučić most éppen a NATO-bombázások következményeivel védekezik a jelenlegi gazdasági helyzet miatt

A szerb elnök szerint szerint 1999-ben végleg meghalt a korszerű nemzetközi jog – évtizedek óta nyögi Szerbia a NATO bombázásának következményeit.

Elemzői szerint, ha az újjáépítésbe fektetett pénzt a gazdaság fellendítésére költhették volna, nem ott tartana az ország, ahol most.

A „szakértők” szerint csaknem negyedszázaddal a történtek után még mindig nem tudni, hogy a rombolással okozott anyagi kár összege pontosan mekkora, sőt arról sincsenek információk, hogy a bombázás mennyibe került az akkori Jugoszláviának.

A hivatalos adatok híján csak némely szervezet felmérésére lehet támaszkodni. Ezekre a kimutatásokra hivatkoztak korábban az ország vezetői közül is többen. A légicsapásokat követően nem sokkal egy brüsszeli adománygyűjtő konferencia előtt beszélt az akkori államfő.

„Tény, hogy George Bush aláírt egy dokumentumot, amely feljogosít bennünket arra, hogy gazdasági segélyt kapjunk. Ez a támogatás kicsi, körülbelül 50 millió dollár, ez rendkívül alacsony a G17+ által becsült 30 milliárd dolláros teljes kárhoz képest, amelyből csak 3 milliárd a Szerbiai Villanyszolgáltatót érintette” – mondta még 2002-ben a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság elnöke, Vojislav Koštunica.

„24 évvel ezelőtt, Jugoszlávia bombázásakor azonban végleg meghalt a korszerű nemzetközi jog.”

Ezt már Aleksandar Vučić mondta a minap Zomborban, amikor a légicsapások évfordulójára emlékeztek Szerbiában.

A haladó elnöke szerint az agresszió két okból indult meg: az egyik, hogy megmutassák, ők a legerősebbek, és mindent megtehetnek, a másik ok pedig az volt, hogy ellopják Szerbiától Koszovót.

Arról nem tett említést, mekkora károkat okozott az általa irányított rezsim, amely szisztematikusan tette tönkre Szerbia gazdaságát, infrastruktúráját, és számos kulcsfontossággú, a NATO-célpont által kiválasztott célpont is az akkori miloševići-rendszernek – amelynek Vučić is részese volt – köszönhető.

(Szerb és külföldi média nyomán, fotó: Vesti.rs)

Hasonló bejegyzések