Kiemelt Szerbia 

Miért nem tudja eszkalálni a nyugat-balkáni helyzetet Oroszország?

Tekintettel arra, hogy Ukrajna mennyire beárnyékolta az összes többi orosz külpolitikai célkitűzést, nem tűnik valószínűleg, hogy Moszkva újabb kockázatos és nem világos kimenetelű vállalkozásba kezdene a Nyugat-Balkánon.

Ezt Makszim Szamorukov állapította meg abban az elemzésében, amely a Carnegie Alapítvány honlapján jelent meg. A balkáni térséggel foglalkozó orosz szakértő a cikkben megjegyzi, hogy az oroszbarát szerb szélsőségesek tevékenységének köszönhetően az Aleksandar Vučić által képviselt nacionalizmus mérsékeltnek tűnik, ugyanakkor szerinte a szerb haladók elnöke nem támogatja Oroszországot abban, hogy eszkalálja a helyzetet.

A Carnegie Alapítvány cikkírója szerint a Nyugat-Balkán az a különösen sebezhető térség Európában, ahol Moszkva kiélheti egyre inkább növekvő vágyát, hogy konfliktust idézzen elő.

Ugyanakkor a nyugati világ aggodalommal figyelte 2022 novemberében, hogy a hírhedt Wagner Csoport igyekezett kiterjeszteni a tevékenységét a Balkánra.

A szerb kormány ugyan azt ígérte, hogy véget vet a Wagner Csoport jelenlétének az országban, de ezt nem teljesítette maradéktalanul.

Ukrajnában ugyanis még mindig harcolnak szerb önkénteseket az oroszok oldalán, miközben a szerb szélsőséges csoportok otthon a Wagner jelképeit hordozzák magukon a nacionalista rendezvényeken, amelyek bármelyik pillanatban erőszakba csaphatnak át.

Annak ellenére azonban, hogy a Nyugat-Balkán jó terepnek tűnik, nem ez a legvalószínűbb régió, amelynek szembe kellene néznie az eszkaláció veszélyével.

Amíg a Nyugat erős biztonsági jelenléttel rendelkezik, és a helyi vezetők ragaszkodnak azokhoz az előnyökhöz, amelyeket a status quo jelent számukra, Moszkva lehetséges destabilizációs kísérletei valószínűleg nem vezetnek eredményre.

(balk.hu nyomán, fotó: RTV)

Hasonló bejegyzések