Beszéljünk egy kicsit a szellemi tulajdon védelméről!
Rengeteg téves elképzelés kering a szellemi tulajdon védelme kapcsán. Ahogyan például egy ötletet nem lehet levédetni, világszabadalom sem létezik. Minden vállalkozásnak érdemes tisztában lennie az iparjogvédelmi lehetőségekkel, éppen ezért leásunk ennek a mélyére.
Mit tehet egy vállalkozás az ötletével?
Az ötlet maga az adott cég kiindulópontja, egy szikrázó, reményteljes gondolat, amely jó esetben megvalósításra kerül. Kicsit részletesebben kifejtve egy problémára kínált megoldás, amelyre a vásárlói oldalról feltehetőleg van igény. Amint az ötlet testet ölt, oltalom alá helyezhető. Fontos tehát kiemelni, hogy az ötlet maga nem védhető le, amíg nincs megvalósítva.
Segítségre lenne szükséged, egy profi csapatra, aki mindvégig terelget utadon? Ajánljuk figyelmedbe a széles körű vállalkozási ismeretekkel rendelkező 7Blog ügynökséget, amelynek szakértői gárdája a vállalkozásod kiindulópontjától egészen a megvalósításig széles digitális palettával áll rendelkezésedre. Nem érdemes a véletlenre bízni a vállalkozás sikerét, ha létezik más út!
Térjünk vissza a szabadalom témakörére! A “találmány” a termékre vagy eljárásra vonatkozó műszaki megoldást jelenti, amennyiben a bejelentője megkapja az oltalmat, akkor már szabadalomként hivatkozhatunk rá.
A szabadalmi oltalom birtokában kizárólagos jogot kap az illető a hasznosítására, de akár engedélyt is adhat erre vonatkozóan. Fontos tisztában lenni vele, hogy ez 20 évre szól, ennek leteltével közkincsként már akárki hasznosíthatja.
A szabadalom tárgya nem lehet módszer, elmélet, sőt még a szoftverek is kizártnak tekinthetők. Kizárólag olyan találmány kerülhet oltalom alá, mely iparilag használható és feltalálói, új tevékenységen alapul. Ennek lebonyolítására szabadalmi ügyvivő megbízása szükséges.
Mit érdemes tudni a védjegy kapcsán?
A logó hallatán legtöbbünknek a világmárkák cégjelzései, szimbólumai derengenek fel. Pedig az áruk és szolgáltatások legfőbb jelzője maga a védjegy, ennek segítségével azonosítható az adott márka. Mit is fed valójában mindez? Nem csupán szavak vagy ábrák helyezhetők oltalom alá, ezeken túl hangvédjegy, mozgásvédjegy, színvédjegy is létezik. Utóbbira példa a Milka lila színe.
Védjegyoltalom alá helyezhető például egy üdítő neve, címkéje, jelmondata, maga az üveg formája is. Ez 10 évre kínál jogot, azonban korlátlan számban újítható ismételten.
A szellemi alkotások védelme
Annak ellenére, hogy rengetegen figyelmen kívül hagyják ezt a lehetőséget, az iparjogvédelmi oltalom komoly előnyt jelent, ugyanakkor könnyebbséget is a jogérvényesítésben. Fontos kiemelnünk, hogy az előzetes jogvédelem kisebb anyagi ráfordítással jár, mint az utólagos korrekció. Érdemes előrelátóan cselekedni, ezáltal számos nézeteltérés, jogosulatlan hasznosítás elkerülhető.
Reméljük segítettünk Dr. Kocsomba Nelli Ügyvéd és Iparjogvédelmi szakjogász tanácsaival egy kicsit eligazodni a szellemi tulajdon védelmével kapcsolatban.