Fémhulladék feldolgozó gépek típusai és felhasználási területeik
A fémhulladékok értékesek. Sok vállalat már gyártási folyamatai sorába tervezi az esetlegesen képződő fémhulladékok szelektálását, gyűjtését, tárolását és akár előzetes feldolgozását is. Ehhez különféle feldolgozó gépeket tudnak használni. A gépeket a szerint vásárolják meg, hogy folyamataiban milyen szinten tervezik be a feldolgozást. Egyes cégek saját használatra, míg mások (vastelepek, bontók, hulladékudvarok) üzleti és kereskedelmi céllal vásárolnak berendezéseket.
Milyen gépeket érdemes alkalmazni?
Erre a kérdésre természetesen először meg kell határozni, hogy milyen célra kívánjuk használni őket. Fontos tudni előre azt is, hogy milyen kapacitású gépekre van szükségünk. Ezt az határozza meg, hogy saját vállalatunk melléktermékeit, hulladékait szeretnénk csak kezelni, vagy nagytételben várjuk fémhulladékok beérkezését telephelyünkre, ahol kifejezetten ezek feldolgozásával foglalkozunk. Elsősorban felhasználási területeik szerint érdemes beszélni róluk.
Gyűjtés, tárolás
Feldolgozás előtt valamilyen módon össze kell gyűjteni a fémhulladékot. Ez rendszerint egy telephelyre történő szállítással történik, ahol megkezdődhet a válogatás. Nagyobb darabok szétválogatását rakodóképekkel végzik. A rakodók karjaira különféle fejegységeket lehet szerelni:
- Hidraulikus elektromágnes: vas anyagok kiemelésére és áthelyezésére
- Ömlesztett áru kanál: kisebb fémdarabok markolására használható
- Polip kanál: rendkívül erős, masszív, nagy mennyiségű és tömegű emelésekhez
- Rönkfogó olló: csövek, nagy átmérőjű tárgyak rakodására kiváló megoldást nyújt
Darabolás
A válogatást követő lépés a különféle nagyméretű tárgyak darabolása annak érdekében, hogy kezelhetőbb méretű fémdarabokat kapjunk:
- Rakodógép olló: rakodógépek karjára applikálható robosztus, nagy vágóerőt biztosít
- Alligátor olló: mobilis, kisebb méretű fémhulladék vágására alkalmas gép
Zúzás
Vannak olyan fém öntvények, vagy épp üreges tárgyak, amiket nem lehet vagy nem érdemes vágással darabolni. Ezekhez hatékonyabb, ha valamilyen roppantó, zúzó, vagy prés gépet alkalmazunk:
- Motortörő: rendkívül hatékonyan, gyorsan képes motorblokkokat szétbontani
Huzal feldolgozás
Vezetékek, kábelek feldolgozása többfázisú. Meg kell szabadítani a szigeteléstől és csak az után kezdődhet meg az aprítás:
- Kábelnyúzó: különféle keresztmetszetű és hosszúságú kábelek gumi vagy műanyag héját fejti le
- Kábeldaráló: az elődarabolt kábeleket folyamatos adagolás mellett hivatott apró részekre őrölni. Így könnyen különválasztható a tiszta darált fém
Tömörítés
A fémhulladékokat darabolását követően valamilyen módon beolvasztás céljából szállítani szükséges. A leghatékonyabb természetesen az, ha a lehető legkisebb és legtömörebb formában igyekszünk ezt végezni, mert a tárolási és szállítási helyigény is fontos gazdaságossági tényező lehet.
- Bálázógép: olyan tömörítő berendezés, ami hidraulikus nyomással óriási erőkifejtésre képes. Léteznek hatalmas méretűek, melyek akár autók préselésére is képesek, de vannak kisebb, mobilis gépek, amik kisebb bálákba tömörítik pl. az alumínium italos dobozokat
- Hordóprés: alumínium vagy acélhordók zsugorítását oldja meg
- Ollózó és bálázó: kombinált berendezés mely betöltést követően darabolja majd rögtön bálákba is tömöríti a fémhulladékokat mérettől függetlenül
Mint láthatjuk a fémhulladék feldolgozó gépeknek igen széles a termékpalettája. Ezek a gépek és berendezések rendkívül hosszú élettartamra lettek tervezve ezért kifejezetten hosszútávú beruházásként érdemes gondolni rájuk egy-egy darab vásárlásánál.