Egy társaság: Dodik Putyinnal, előtte Vučićtyal egyeztetett
Aleksandar Vučić szerb rezsimfő az Instagram profilján tette közzé a Milorad Dodikkal, a boszniai Szerb Köztársaság (Republika Srpska) elnökével közös képet. A felvételhez társított szövegből lényegében csak annyi derült ki, hogy mindketten szeretik a teát, és egyetértenek abban, hogy ennek ellenére egyikük sem angol.
Az elsőre nem túl sokat jelentő kép azonban munkára sarkallta a sokat látott boszniai politikai elemzőket, akik alig 12 óra leforgása alatt komplett műelemzést társítottak a művészi értékkel nem feltétlenül rendelkező felvételhez.
Már a 2020. évi boszniai önkormányzati választás kapcsán is megjelentek olyan hírek, hogy a két legfőbb szerb, az akkor még a bosznia-hercegovinai államelnöki testület szerb tagjának járó helyet betöltő Milorad Dodik és Aleksandar Vučić szerbiai államfő között a korábbi években barátinak mutatkozó viszony egyre hűvösebbé vált, ahogy a „jobbparti kistestvér” szerepére kárhoztatott boszniai Szerb Köztársaság vezetése egyre komolyabb lépéseket tett az önálló külkapcsolatok és gazdasági függetlenedés elérése terén.
A szerbiai és boszniai szerb politikai kurzus közti feszültség látható pontja volt, amikor tavaly októberben a boszniai szerb elnöki posztért küzdő Milorad Dodik és az ellenzéki balközép Demokratikus Fejlődés Platformja (Platforma Demokratskog Progresa, PDP) jelöltjeként induló Jelena Trivić között a szavazatok újraszámlálását követően a verseny Dodik javára dőlt el ugyan, azonban a PDP több utcai megmozdulást szervezett, amelyeken a Vučić vezette Szerb Haladó Párt (Srpska Napredna Stranka, SNS) keménymagja is felvonult az SNS logójával ellátott zászlókkal.
Meg kell azonban jegyezzük, hogy a választási kampány ideje alatt sem Vučić, sem az SNS vezető funkcionáriusai nem álltak ki direkt módon Trivić mellett. Burkolt üzenet volt a belgrádi vezetés részéről, amikor a szerbiai elnök még 2022. szeptember 15-én, a voksolás előtt három héttel a szerb egység napja (Dan srpskog jedinstva) alkalmából a Dodik ellenzéke által vezetett Bijeljinába látogatott.
A választások után a boszniai médiában megjelent híradások rendre azt valószínűsítették, hogy Vučić megelégelte Dodik önállósági törekvéseit, és Belgrád olyan személyt látott Trivićben, aki kellő támogatottsággal bír ahhoz, hogy választások útján megszerezze a hatalmat Dodiktól.
Az SNS vezetése nem tévedett nagyot, mert Dodik mindössze 4%-al, vagyis 27.000 szavazattal verte meg baloldali ellenfelét.
Ismerve a szerbiai államfő és a boszniai szerb elnök bárdolatlan politikai direktségét, annyi biztosnak látszik, hogy nem véletlenül ültek egy asztalhoz akkor, amikor két nap múlva Dodiknak jelenése volt Moszkvában Putyinnál.
Vučić széke pedig inog, vagy legalább is azt a látszatot keltik a szerbiai kormány részéről, hogy vannak, akik ingatják. Míg a boszniai média nyugati orientációjú – értsd amerikai és brit – felületein egyre többször jutnak arra a hangzatos következtetésre, hogy megromlott a Banja Luka és Belgrád közti viszony.
(Külföldi média nyomán, fotó: szerb elnöki Instagram)