„Délvidék urai”: Kik a legnagyobb földbirtokosok?
Petar Matijević rezsimközeli szerb oligarcha elsősorban „húsiparban utazik”, de más ágazatokban is növeli csillagászati vagyonát.
A Délvidéken működő vállalatok közül a korrupciógyanús ügyletekről és a kétes minőségű élelmiszeripari termékek forgalmazásáról elhíresült nagytőkés tulajdonába került többek között a magyarcsernyei olajgyár, a torzsai malom, a lukácsfalvi halgazdaság, a verbászi Dana tejgyár, az újvidéki Agrovojvodina komercservis, a verbászi Agrimaks, Mirotin energo, Mirotin vet és Mirotin invest, valamint a montenegrói Mirotin Crna Gora cég.
Legújabb adat szerint Matijević mindemellett 33 ezer hektárnyi földterületet birtokol Szerbiában és Délvidéken, s ezen a téren pillanatnyilag ő az éllovas.
A második helyen egy Miroslav Aleksa nevű egyén áll, aki a pancsovai Almeks cég tulajdonosa. Húszezer hektárt birtokol.
A harmadik helyet az arab Al Dahra gazdasági társaság foglalja el, amely a délvidéki földek jelentős részén kívül 2018-ban a nagy gazdasági horderejű Belgrádi Mezőgazdasági Kombinátot (PKB) is megkaparintotta.
Az arabok hivatalos adatok szerint jelenleg mintegy 17 ezer hektárnyi termőföldet birtokolnak.
A dobogó negyedik helyére csúszott le Miodrag Kostić aki „cukorkirályként” híresült el, mert a média írása szerint a miloševići rendszer bukását követően, a rablóprivatizációk időszakában (amely gyakorlatilag a mai napig tart) három euróért vásárolt három délvidéki cukorgyárat. Jelenleg „mindössze” 15 ezer hektárnyi mezőgazdasági földterülettel rendelkezik.
Kostić még nemrég második volt ezen a listán, de földjei egy részét állítólag Matijevićnek és más hasonszőrű „jómadaraknak” adta el.
(Agrosmart és 021.rs nyomán, fotó: Printscreen/You Tube RTV Yu Eco)
A képen: Petar Matijević