Kiemelt Szerbia 

Szerbia: A haladó rezsim már a demokrácia látszatát sem igyekszik fenntartani

Pénteken megjelent egy közlemény a szerbiai képviselőház honlapján, amely tudatja a közvéleménnyel, hogy a szerbiai parlament felfüggeszti annak a vizsgálóbizottságnak a munkáját, amely a tizenkilenc (10 + 9) áldozatot követelő május eleji két tömeggyilkosság (politikai/társadalmi) körülményeinek kivizsgálásával foglalkozott volna.

A bizottságot a szerb parlament tíz nappal korábban hozta létre 193 képviselő támogatásával, ugyanakkor pénteken fel is függesztették az előbb említett közlemény közzétételével. Legalábbis erre lehet következtetni a közzététel módjából.

demokrácia

A szerb parlament közleménye, amely hatályon kívül helyezte a demokráciát

Előzménye ugyan volt a vizsgálóbizottság bizonytalan határideig történő felfüggesztésének, a döntés meghozásával kapcsolatos formaságokat viszont mellőzték, a pénteken közzétett rövid közleményből az sem derül ki, hogy ki hozta meg a döntést arról, hogy taccsra teszik a bizottságot – írja a Balk Magazin.

Persze, Szerbiában mindenki tudja, hogy honnan fúj a szél, ilyen viharos időkben ezzel nem árt tisztában lenni, az viszont meglepő, hogy ezúttal a szokás formaságokat is mellőzték, vagyis még a demokrácia látszatát sem igyekezett kelteni a bújtatott alany, vagyis valószínűsíthetően maga Aleksandar Vučić.

A közlemény szerint a Vladislav Ribnikar Általános Iskolában történt tragédia áldozatainak családtagjai és az őket képviselők pénteken, azaz 2023. július 21-én azzal a kéréssel fordultak a szerbiai parlamenthez és a képviselőkhöz, hogy mindaddig függesszék fel a vizsgálóbizottság bármiféle intézkedését és munkáját, amíg az ügyészség és a bíróság előtt nem fejeződik be a büntetőeljárás.

A megfogalmazás szerint ennek a kérésnek az alapján a tüsténkedő szerbiai parlament „figyelembe véve a kérésben kifejtett indokok összességét a képviselőcsoportok álláspontjával összhangban tüstént elfogadta a kérést és felfüggesztette a további eljárásokat és a vizsgálóbizottság munkáját”.

Vagyis abban a pillanatban eleget tett a kérésnek, hogy azt beadták:

ez felveti annak a gyanúját, hogy a döntés már a kérés előterjesztése előtt megszületett, viszont apropót kellett teremteni a meghozásához. Jellemzően haladó módszer…  

(Címlapfotó: a tömeggyilkosságokat vizsgáló bizottság/Danas)

Hasonló bejegyzések