Szabad-e Szerbiában papucsban autót vezetni?
Szintemár mendemondák és urbánus legendák lengik körül Szerbiában a papucsban való gépjárművezetés szabályozását, de mit is mond valójában a szabály, mit szabad és mit nem? Ennek járt utána az N1 TV.
Papucs, vagy flipp-flopp papucsok (vagyis a délvidéki magyar szlengben japánka) viselése esetén vannak hátrányok gépkocsivezetés közben. Hiszen a papucsok miatt más érzésünk van, amikor lenyomjuk az autó pedálját, ami akár rendkívül veszélyes is lehet ránk és a többi közlekedőre nézve.
Mit mond a törvény?
Bár sokan meg vannak győződve arról, hogy papucsban, szandálban vagy „japánkában” tilos járművet vezetni, a közúti közlekedés biztonságáról szóló törvényben nincs erről előírás.
Mindazonáltal továbbra is fennáll a pénzbírság lehetősége a papucsban való vezetésért olyan baleset esetén, amely elkerülhető lett volna, ha megfelelő lábbelit viselünk. Például, ha a papucs beakadt a gázpedálba, akadályozta a fékezést, vagy lecsúszott a sofőr lábáról és az emiatt elvesztette uralmát a jármű felett. Amennyiben az eljáró rendőrség megállapítja, hogy a lábbeli okozója volt a balesetnek, akkor ebben az esetben pénzbírságot szabhatnak ki.
Azonban más a helyzet a hivatásos sofőrök esetében, ugyanis nekik már 50,000 dinárt kell fizetniük abban az esetben, ha munkavégzés közben papucsban vagy más hasonló nyári lábbeliben ülnének a volán mögé.
De mi a helyzet külföldön?
Sok európai országban a papucsban való vezetés nem büntetendő, kivéve, ha közlekedési balesetet okozunk és a lábbeliválasztás a hibás. Görögországban viszont 50 eurós bírságot szabhatnak ki papucsban való vezetésért, míg Spanyolországban ugyanezért 80 eurót, Franciaországban 90 euróra, Nagy-Britanniában pedig 500 fontra büntetik ugyanezt.