Egyéb 

Hogyan tehető hatékonyabbá a tanulás?

Tanulni nem mindenki szeret, a legtöbben főleg azért, mert sok kudarcélmény éri őket az iskolában. Van, aki azért nem boldogul, mert képtelen megtanulni otthon egyedül a tananyagot, míg mások mindent megtesznek a felkészülés érdekében, de ha felelésre kerül a sor, képtelenek megszólalni.

Vajon létezik-e hatékony módszer a tanuláshoz? Meg lehet-e tanulni azt, hogyan kell tanulni? Olvasd tovább cikkünket, és megkapod a választ!

Tanulni lehet könnyen is

Sok diák rettegve megy be nap mint nap az iskolába, mert fél azoktól a megaláztatásoktól, amik ott érik. Nem mernek megszólalni feleléskor, dolgozat alatt elfelejtenek mindent, amit addig tudtak, és nemcsak a tanárok, hanem a szülők is rosszallóan tekintenek rájuk, ha nő az elégtelenek száma.

Pedig tanulni lehet könnyedén is, ezt vallja az E-tanárom oldal alapítója, Huber Mátyás magántanár is. Szolgáltatásai között elérhető a felvételi felkészítés általános iskolásoknak matematikából és magyarból, valamint történelem érettségire felkészítő tanfolyam is középiskolásoknak.

Mátyás több mint 10 éve oktat, jól tudja tehát, mit éreznek az önbizalomhiányos gyerekek, mikor valamilyen számonkérésre kerül sor. Úgy véli, sok esetben a hatékony tanulási módszerek segíthetik a jobb eredmények elérését. Nemcsak a tananyagot kell tehát megtanulni, hanem azt is, hogyan lehet tanulni úgy, hogy a megszerzett információk meg is maradjanak az emlékezetben hosszú távon. Nézzünk néhány praktikát!

Hasznos tanulástechnikai ötletek

Az egyik legnagyobb baj a mai iskolarendszerrel, hogy a frontális tanításnak köszönhetően a gyerekek egyáltalán nem aktívak a tanórán. Ülnek és leírják, amit a tanár mond. Otthon pedig talán elolvassák mellé a tankönyvet is.

Ezzel a módszerrel azonban nem rögzül a tananyag, teljesen másképp kellene feldolgozni a leckéket. A leghatékonyabb módszer az, ha valaki meg is tanítja másnak azt, amit megtanult. Ekkor derül ki ugyanis, mi az, ami még nem teljesen érthető, és mi az, aminek megjegyzése könnyen ment.

Gyakorlat teszi a mestert – szokták mondani, és ez a tanulás során is igaz. Ha a megszerzett tudást a gyakorlatban is alkalmazza valaki, akkor sokkal jobban fog emlékezni a tananyagra.

Ha például biológiaórán a madarakról tart előadást a tanár, a diákok fejében több minden megmarad, ha kint a természetben is megfigyelhetik a madarak szokásait, jellegzetességeit.

Hogyan kezdjünk neki az otthoni tanulásnak?

Amikor valaki otthon tanul egyedül, alkalmazzon többféle módszert is, vonjon be minél több érzékszervet! Nem kell feltétlenül az asztal mögött görnyedni: szódolgozatra például érdemesebb úgy tanulni, hogy a füzettel a kezünkben sétálunk, és hangosan kimondjuk a szavakat.

A történelem esszére való készüléskor viszont az elmélyült tanulás lesz a hatékonyabb: ilyenkor kapcsoljunk ki minden zavaró tényezőt, némítsuk le a telefont, és a pomodoro-módszert alkalmazva koncentráljunk 25 percen át az olvasmányra. Majd tartsunk 5 perc szünetet, és folytassuk a tanulást. A legjobb, ha a végén fel is mondjuk valakinek a leckét.

Hasonló bejegyzések