Egyéb 

A kutyák fájdalmának csillapítása

A kutyák ugyanúgy szenvedhetnek különféle fájdalmaktól, mint az ember. Azonban, amíg mi meg tudjuk mondani, hogy mi a problémánk, valamint tenni is tudunk ellene, addig a kutyák erre képtelenek, ezért a gazdin van a felelősség, hogy felismerje a tüneteket. A fájdalomnak többféle jele is lehet, és nagyon sok esetben valami gond húzódik meg a háttérben, ezért nagyon fontos, hogy minél előbb felismerjük azt, hogy mitől szenved a kedvencünk, és megtaláljuk rá a szükséges gyógymódot.

Mit tegyünk, és mit ne tegyünk, ha valami fáj?

Semmiféleképpen ne adjunk emberi fájdalomcsillapítót az állatnak az állatorvossal történő konzultáció nélkül! A megfelelő gyógyszert csak az orvos tudja meghatározni, melyet kiegészíthetünk természetes fájdalomcsillapítókkal és gyulladáscsökkentőkkel is, ajánlja a BioZoo.hu, hiszen egyes gyógynövények kutyáknak alkalmasak a fájdalom csillapítására.

Hogyan vehetjük észre, hogy a kutyánknak fájdalma van?

A kutyák jól tűrik és jól leplezik a fájdalmat, ezért nagyon oda kell figyelnünk kedvencünk jelzéseire. Mindenképpen gyanakodjunk, ha nyüszít, vonyít, ha furcsa görnyedt tartása van, ha behúzza a hátsó lábai közé a farkát, vagy csak fekszik az oldalán. 

Akkor is érdemes állatorvoshoz vinni, ha másként reagál az érintésünkre, elhúzza a fejét, üres tekintettel néz ránk, kitágult a pupillája, vagy nagyon liheg. Szinte biztos, hogy valami történt vele, ha nem szívesen áll fel, nehezen mozog, vagy éppen fordítva, nem tud nyugton pihenni, hanem folyamatosan feláll és nyugtalanul járkál. 

Nem jó jel, ha remeg, kóvályog, vagy mozdulatlanul fekszik. Viselkedésbeli változások is jelezhetik a fájdalmat, ezek lehetnek morgás, harapás, agresszió, elrejtőzés vagy a társaság kerülése. Az étvágytalanság, a letargia, a test nyalogatása, vakargatása szintén a fájdalom tünete lehet.

Mi okozhatja kedvencünk problémáját?

Ha felismertük, hogy a kutya fájdalomtól szenved, azonnal vigyük állatorvoshoz, aki igyekszik megtalálni a fájdalom kiváltó okát, sok esetben ízületi gyulladás, izomhúzódás, porckorongsérv okozza a gondot. Ezenkívül, ha a kutya sokat rázza a fejét, akkor valószínűleg a füle fáj, ha a szemét piszkálgatja, akkor kötőhártya-gyulladása lehet. Fejfájás is előfordul, de lehet, hogy valamilyen sérülés érte, amit nem vettünk észre.

A fájdalmak egy másik döntő része az emésztőrendszerrel kapcsolatos. A hasfájás mellett híg széklet, hányás is jelezheti ezeket a gondokat, melyet kiválthat méreg fogyasztása, puffadás vagy bélelzáródás. A bűzmirigy, húgyúti fertőzés és daganat is okozhat folyamatos fájdalmat.

A fájdalomcsillapítás

Az orvos által adott fájdalomcsillapítók mellett adhatunk a kutyának természetes gyógynövényeket is, például őszi margitvirágot, csucsókát, orbáncfüvet, édesgyökeret, gyömbért, kurkumát, ördögcsákját, vagy CBD olajjal, illóolajokkal csökkenthetjük a fájdalmát.

Kutyáink nem tudnak beszélni, ezért nekünk kell rájönnünk, hogy problémákkal küzdenek. Figyeld a jeleket és lépj időben, hogy minél hamarabb meggyógyuljon!

Hasonló bejegyzések