Vulin újjáéleszti a hírhedt vörössapkásokat?
Az Aleksandar Vulin irányítása alatt álló szerb titkosszolgálat különleges feladatokra alkalmas elitalakulat létrehozásán dolgozik, tudatja a szerb sajtó. Mint írják, Vulin – aki a kilencvenes években a „vörös boszorkánynak” elnevezett Mirjana Marković (Slobodan Milošević neje) jobbkeze volt, vagyis az általa létrehozott Jugoszláv Egyesült Baloldal (a hírhedt JEB; szerbül: JUL) második embere volt – ezen lépése nagyon emlékeztet Slobodan Milošević idejére, amikor a titkosszolgálati Különleges Műveleti Egység (JSO), azaz a „vörössapkások” rettegésben tartották az országot.
A Direktno.rs portál cikke szerint a hét elején a szerb Különleges Terrorelhárítási Egység (SAJ) több mint tíz tagja felmondott, majd új munkaviszonyt létesített a szerb titkosszolgálatnál (BIA), pontosabban az alakulóban lévő új titkosszolgálati különleges egységhez kerültek át a „kommandósok”.
Mindazonáltal, még nem tudni, miben sántikál a szerb rezsim, egyes elemzők szerint folyamatban van a hírhedt vörössapkások újjáélesztése.
A szerb titkosszolgálat, a különleges egységek és a szervezett bűnözés
A szervezett bűnözés a kommunizmus bukása óta az egyik legdinamikusabban fejlődő szolgáltatás Szerbiában, ahol a „rossznyelvek” szerint egyenesen húzóágazata a nemzetgazdaságnak, s szálai a legmagasabb körökig vezetnek.
A volt Jugoszláviában az állam és a bűnözés egybefonódása az 1960-as évekig nyúlik vissza. A jugoszláv titkosszolgálat, azaz a Szövetségi Állambiztonsági Szolgálat (SDB – Služba Državne Bezbednosti) bűnözőket toborzott az alvilágból, hogy a Tito-rezsim ellenségének tekintett (főként horvát) emigránsok ellen merényleteket hajtsanak végre Nyugat-Európában.
Jugoszlávia szétesése után az új belgrádi titkosszolgálat (RDB – Resor Državne Bezbednosti) folytatta e kétes hagyományokat. Bűnözőket toborzott félkatonai alakulatokba, amelyeket aztán Horvátország, Bosznia-Hercegovina és Kosovo frontvonalaira küldtek. A szerb titkosszolgálati kommandós osztag, azaz a “vörössapkások” voltaképpen 1991-ben alakultak „knindzsák” és „tigrisek” néven. Állítólagos bátorságukról legendák keringtek, azonban ezek a titkosszolgálati paramilitáris egységek nem képeztek különösebben nagy katonai ütőerőt, de kéjjel vállaltak minden piszkos munkát; az ő nevükhöz fűződik az etnikai tisztogatások számos véres epizódja.
A boszniai és horvátországi háborúkat követően, 1997-ben ezekből a veteránokból hivatalosan is egy elvileg terrorelhárító feladatokra alkalmas különleges alakulatot szerveztek Szerbiában, a Különleges Műveleti Egységet (JSO). A szervezet elit alakulatként vetette be magát nemcsak Szerbiában, de szerte az egykori Jugoszláviában, hogy likvidálja a Milošević házaspár ellenfeleit. Vuk Drašković az egységet „Milošević halálosztagának” nevezte, vezetője pedig a Milošević-éra utolsó éveiben az a Milorad Ulemek volt, aki a zimonyi klán fejével, Dušan Spasojevićtyel együtt tervelte ki a Zoran Đinđić kormányfő elleni merényletet. A 2001-es lázadás után a vörössapkásokat áthelyezték az állambiztonsági szolgálattól a közbiztonsági szolgálat felügyelete alá, majd 2003-ban feloszlatták őket.