Végleges szőrtelenítés előtt ismerd meg a szőr funkcióit
A testen növekvő szőr több funkciót is ellát, bár sokan elsősorban az esztétikai szempontot ismerik. Ezek a biológiai tényezők mind befolyással vannak mindennapjainkra. A szőr felépítésének, növekedésének néztünk utána cikkünkben, hogy a folyamat jobb megismerésével a szőreltávolítást tudatosan is átgondolhassunk.
Az emberiség mindig is foglalkozott a testén növő szőrszálakkal, hiszen már az ókorban is kedvelték a szőrtelen külsőt. Az Aesthetica Orvosi Központban több százezer lézeres szőrtelenítést végeztek, így nagy tapasztalattal rendelkeznek a szőrnövekedés és végleges szőreltávolítás területén.
A kezelés, mely szinte teljesen fájdalommentes, rövid idő alatt megszabadít a felesleges szőrszálaktól. De vajon mely testrészeken érdemes alkalmazni a végleges szőrtelenítést, és mi a haszna a megmaradt szálaknak?
A szőr szerepe
A testünket borító szőr elsősorban védelmet nyújt. Bár kevesen gondolnak szőrként a szempillára és a szemöldökre, mégis testünk ezen részei biztosítják, hogy ne jusson por, szennyeződés a szemünkbe. Az arcon lévő borosta, fejünkön lévő haj szintén hasonló fontos bástyaként biztosítja testrészeinket a sérülésektől.
A külső burkolatként jelen lévő prém a hőmérséklet szabályozásában is szerepet játszik. Míg őseinknél a test egészét borító szőr nagyon fontos szerepet játszott az életben maradásban, napjainkban már inkább esztétikai kérdés a szőr eltávolítása vagy meghagyása. Testünk bizonyos pontjain – mint például a szemöldök, szempilla – általában meghagyjuk, de a lábakon, hónaljban lévő szőrt nyugodtan leszedethetjük.
Miből épül fel a szőrszál?
A bőrünkben és körmeinkben is megtalálható keratin az alapja minden egyes szőrszálnak. Három rétegből állnak, és a szőrhagymából nőnek ki, mely a bőr alsó rétegeiben található. A véráramból táplálkozó szőrhagyma biztosítja a szőrszál növekedését. A szőr keratinos külső rétege védelmet nyújt, középső szakasza a pigmenteket tartalmazza, melyek a színt és a textúrát adják. A keratinos medulla a belső rész, mely a szőrszál közepén található.
Szőrnövekedés szakaszai
Három szakaszból áll egy szőrszál növekedése. Az anagén fázisban a szőrszálak 85%-a van egyidőben, ez a növekedési szakasz. Ekkor gyarapodik folyamatosan a szőrszál és termel pigmentet. Az átmeneti időszak, azaz a katagén fázisban a szálak nem nőnek tovább, de még nem is hullanak ki. A legvégső fázis a telogén, ekkor a sejtek osztódása leáll, a szőrszál leválik a szőrtüszőről.
A szőrtelenítésről
Rengeteg kellemetlenségtől szabadulhatunk meg, ha úgy döntünk, hogy véglegesen eltávolíttatjuk egyes testrészeinről a szőrt. A legtöbben a lábak, karok, hónalj és intim testrészek körüli szőrtelenítést választják, mely higiénikus és esztétikus külsőt varázsol. A férfiak közül jó néhányan gondoskodnak az arc szőrtelenítéséről, így a borotválkozás miatti sokszor előforduló vörös, gyulladt bőrnek is búcsút intenek. A kíméletes lézeres szőrtelenítés véglegesen megoldhatja a testen található prém okozta kényelmetlenségeket.