Ha ez az egy dolog bedől, akkor véget ér Putyin háborúja is?
Oroszország jelenleg hatalmas erőforrásokat fektet be a hadseregbe, a védelmi kiadások jelentős részét kitevő 108 milliárd dollárt tervezve a következő évre. A HellóMagyar cikkének kalkulációi alapján az orosz háború eddig mintegy 167 milliárd dollárjába került, bár ez még nem tartalmazza az összes védelmi kiadást.
Azonban arra a Newsweek is rámutat, hogy az orosz exportbevételek növekedése az olajárak emelkedésével járt, és ez részben hozzájárult a háború finanszírozásához. Ennek ellenére az orosz exportok értéke most csökken, ami aggodalmat kelt. Az orosz export 2023-ban 460 milliárd dollár körül mozog, míg az elmúlt évtizedben az átlagos éves exportbevételek 430 milliárd dollár voltak.
Az infrastruktúra és a szociális kiadások szenvedhetnek, ha az exportbevételek a 2015-ös és 2020-as szintre csökkennek, amikor az olajárak jóval alacsonyabbak voltak. Az exportbevételek zuhanása komoly kihívást jelentene a katonai költségvetés fenntartása és a belföldi stabilitás biztosítása szempontjából. Az olaj mellett a gáz is fontos exportcikk Oroszország számára, de a szankciók és a termelés csökkenése miatt a gáz exportja is visszaesett.
A cikk szerint az 350 milliárd dolláros exportbevétel kulcsfontosságú szempont lehet abban, hogy Oroszország továbbra is fenntarthatja-e a háborút Ukrajnában. Ugyanakkor az olajárak volatilitása és a geopolitikai tényezők miatt a helyzet bizonytalan. Az olajárak emelkedése segíthet az exportbevételek növelésében, de ugyanakkor enyhülhetnek is. Oroszország további piacokra való eladásai és az olajembargók elkerülése a gazdaság helyreállítását is elősegítheti, de emelheti a szociális kiadások visszafogásának szükségét és a magánvállalkozások adóterheinek emelését. Mindez pedig a kormányzati népszerűséget és a gazdasági növekedést is befolyásolhatja.