Hiába lesznek választások, Szerbiában semmi sem fog változni
Még hivatalosan ki sem írták az előrehozott parlamenti választásokat, már most borítékolhatjuk, hogy Szerbiában semmiféle változások nem lesznek az újabb megmérettetést követően.
A szerb haladó rezsim elnöke csütörtökön este a Prva Televíziónak adott interjúban erősítette meg, hogy a választásokat december 17-én tartják, és ebben teljesen biztosak lehetünk, mert hogy a parlamenti választásokat köztársasági elnökként ő írja ki.
Legalábbis ezt mondta, de azért nem árt óvatosnak lenni.
A Faktor plus közvélemény-kutató ügynökség legfrissebb, október 5-e és 11-e között végzett felmérése szerint a kormányzó Szerb Haladó Párt a szavazatok 44,5%-át söpri majd be december 17-én, vagyis ennyit kapna, ha ma tartanák a választásokat.
A második helyen a Koszovót nem érintő felmérésben – amelybe 1200 személyt vontak be – a Dveri (Oltárajtó) és a Zavetnici (Eskütevők) szélsőjobbos koalíció végez, amelyet az előzetes és nagyon korai véleménykutatás alapján a szavazók 11 százaléka támogat – írja a Balkan Magazin.
Ebből világosan kiderül, hogy a szerbiai szavazótábor eléggé nacionalistára van hangolva, és hogy a választási kampányban még erőteljesebben folyik majd a „koszovózás”, amelyben a kormányzat legalább egy rigómezőnyi hosszal vezet, bár a többieket sem kell félteni.
Nem valószínű azonban, hogy a Szerb Haladó Párt partnert cserél, így minden bizonnyal továbbra is a harmadik helyre várt Szerbiai Szocialista Párttal kormányoz majd.
Ezek után felvetődik a kérdés, hogy a szerbiai ellenzék miért követelte az előrehozott választásokat, van ugyan négy-öt egyéniség az ellenzéki sorokban, közülük azonban egy sem jutott el a karizmatikus szintre, amihez az eddigieknél jobb eredmények eléréséhez lenne szükség a médiával összezáró, és a gyakori választásokra berendezkedő haladó párti és kormányzati struktúrával szemben.
Így a december 17-i előrehozott parlamenti választások nagy valószínűséggel újabb nyűglődést hoznak az ellenzék részéről annak kiderítésére, hogy hol ment el az újabb esély, amely valójában nem is volt (lesz) igazi esély.