„Csicsa Drázsát” és a csetnikeket éltette a tartományi kormányfő
Igor Mirović, a tartományi kormány Vučić-párti elnöke is részt vett a Radoš Bajić által rendezett Halyard hősei című csetnik-mosdató szerb propagandafilm újvidéki bemutatóján.
„Ez a film egy kivételes művészi teljesítmény, amely egy megosztott szerb család történetét mutatja be olyan körülmények között, amelyek között a Draža Mihailović tábornok vezetése alatt álló mozgalom erős antifasiszta szerepet játszott. A film az átlagemberek erőfeszítéseit is felvázolja, illetve, bemutatja mindazt, ami a szerb népben a legtisztességesebb: a szövetségbe és a győzelembe vetett hitet”
– mondta Mirović, aki a politikai karrierje során 14 évig volt a Šešelj-féle Szerb Radikális Párt újvidéki frakciójának elnöke a filmbemutató után, majd hozzátette, hogy örül annak, hogy a Ravna gora sorozat után egy újabb filmalkotás született, amely betekintést ad a „nagy hős, Draža Mihailović tábornok” életébe.
A Halyard hősei című játékfilm a Szerbiai Filmközpont és a tartományi kormány anyagi támogatásával (tehát az alkotást a délvidéki magyar adófizetők is pénzelték), valamint a szerb védelmi minisztérium és a szerb katonaság együttműködésével valósult meg.
A Halyard-hadműveletben, mely 1944 második felében zajlott le, 417 szövetséges (köztük 343 amerikai) pilótát mentettek ki Szerbiából, a csetnik terroristák által ellenőrzött területekről, amit gyakran úgy emlegetnek, mint „bizonyítékot” a csetnikek „erős pro-szövetséges rokonszenvére”. Ez volt a szövetségesek ellenséges vonalak mögötti legnagyobb légihídja a II. világháborúban. A legtöbb pilóta gépét a romániai olajmezők bombázásakor lőtték le; a legtöbbjüknek sikerült elkerülni a fogságot és kapcsolatba lépni a csetnikekkel. Miután már elvesztette a szövetségesek minden támogatását (és a király elismerését) a partizán terroristák javára, valamint a tengelyhatalmak európai veresége már biztos volt, Draža Mihailović arra törekedett, hogy magát kedvező fényben tüntesse fel és visszaszerezze a szövetségesek korábbi támogatását. Ugyanakkor a szövetségesek tudatában voltak annak, hogy Mihailović csapatai egyidőben német és usztasa pilótákat is kimenekítettek a partizán terroristák fogságából (a Nedić-kormányzat 1944. februári jelentése szerint) és alkalmakkor a tengely nevében levadásztak szövetséges repülőket is.
Dragoljub Draža Mihajlović, azaz „Csicsa Drázsa” (Drázsa apó) volt a vezére a második világháború alatt az első Jugoszlávia egykori területén működő csetnikmozgalomnak, azaz a szerbség egyesítéséért küzdő, királypárti szélsőnacionalista, terrorista mozgalomnak.
A szerbség egyesítése egy „etnikailag tiszta”, úgynevezett Nagy-Szerbián belül valósult volna meg, ennek érdekében a csetnikcsapatok „feladata” a nem szerb lakosság „eltávolítása” volt a leendő állam területéről, azaz az etnikai tisztaság jegyében sokezer embert meggyilkoltak.
Ma már kevesen tudják, hogy a csetnikvezér Pécset, Baját és Szegedet is elcsatolta volna Magyarországtól.